Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w GostyniLiturgia

Wiadomości

Plan Kolędy na rok 2023 - 2024
11/11

Informator dla pielgrzymów - Jasna Góra 2023
23/07

Poradnik Pielgrzyma:

 

 

Przed nami Piesza pielgrzymka do Częstochowy. Przygotowanie duchowe i fizyczne będą solidnym fundamentem do dobrego przeżycia tego czasu.

Już dziś pomyśl w modlitwie o czasie pielgrzymki, oraz intencjach w jakich chcesz ją ofiarować. Warto o nie zapytać również najbliższych.

Każdego dnia przejdziemy ponad 20 km, dlatego warto wcześniej kilkukrotnie wybrać się na dłuższy spacer.

Pielgrzymka to czas WSPÓLNEJ drogi, modlitwy, śpiewu i medytacji. Pamiętajmy, że nie idziemy na górską wycieczkę ze znajomymi – potraktujmy naszą wyprawę jako REKOLEKCJE W DRODZE.

 

 

O czym warto pamiętać?

 

 

Pakując pielgrzymkowy bagaż warto od razu podzielić ubrania na poszczególne dni wędrowania. Pamiętajmy o zabraniu śpiwora, który będzie potrzebny już na pierwszym noclegu w Bobolicach.

Nie zapominajmy o spakowaniu lekarstw, które regularnie przyjmujemy oraz takich, które pomogą nam na ból głowy, czy problemy żołądkowe.

Przydatne będą plastry na otarcia, oraz talk.

Dobre i rozchodzone buty to podstawa przyjemnego marszu - zabierz ze sobą takie obuwie, które nosisz na co dzień i dobrze się w nim czujesz.

Plecak, niekoniecznie wielki, to również dobre rozwiązanie na czas wędrówki.

Oczywiście pakujemy do niego rzeczy niezbędne w marszu – coś od deszczu, coś do siedzenia na postoju, czapkę, wodę mineralną, portfel, ewentualnie koszulkę na zmianę.

Skład bagażu podręcznego trochę zależy od nas samych, pamiętajmy jednak, że to również my sami będziemy go dźwigać.

Zadbajmy o przygotowanie duchowe, oraz spowiedź Świętą, niech będzie to czas, w którym pozwolimy działać Panu Bogu.

 


Kilka istotnych wskazówek

 

 

Naszą pielgrzymkę rozpoczniemy w środę 09.08 Mszą Świętą o godzinie 7.00 w kościele parafialnym.

Przed Mszą Świętą od godziny 6.20 pakujemy bagaże na „pakę” - duże auto dostawcze. Zaraz potem udajemy się ze swoim plecakiem podręcznym do zakrystii aby spakować „pakiet pielgrzyma”

Bezpośrednio po Mszy Świętej udajemy się do autokaru, który przewiezie nas do Ogrodzieńca.

Każdego dnia pokonujemy ponad 20 km drogi. Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu na każdą pogodę – zwłaszcza o nakryciu głowy.

Na pielgrzymkę zabieramy ze sobą śpiwory!

 

Nocujemy kolejno w Bobolicach, Zrębicach oraz w Częstochowie.

ŚRODA wyżywienie we własnym zakresie – wieczorem ognisko z kiełbaskami.
CZWARTEK wyżywienie we własnym zakresie – wieczorem ciepła zupa oraz ognisko.
PIĄTEK śniadanie wspólne – reszta posiłków we własnym zakresie.
SOBOTA wszystkie posiłki we własnym zakresie – Częstochowa.

Zachęcamy do zabrania ze sobą darów stołu, którymi podzielimy się podczas pogodnych wieczorów.

Wyjazd z Częstochowy w drogę powrotną odbędzie się o godzinie 15.00 bezpośrednio po koronce do Bożego Miłosierdzia z parkingu przy domu pielgrzyma.

 

 

Informacja dla parafian:

 

 

W czwartek 10.08 można dojechać na Mszę Świętą o godzinie 12.00 do sanktuarium w Leśniowie.

Można również dołączyć do naszej pielgrzymki w sobotę 12.08. Planujemy wspólną Drogę Krzyżową na wałach i Mszę Świętą. Zbiórka o godzinie 10.00 przy wejściu do wieczernika.

Rekolekcje parafialne
20/02

Komunikat Ks Arcybiskupa - 12 lutego 2023
10/02

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO W SPRAWIE POMOCY OFIAROM TRZĘSIENIA ZIEMI W TURCJI I SYRII

 

 


Drodzy Diecezjalnie! Bracia i Siostry!

 


Kościół w Polsce jednoczy się dzisiaj na modlitwie w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, której towarzyszy niezbędna wobec rozmiarów tragedii pomoc finansowa. Proszę Was zatem, Bracia i Siostry, o otwartość serca i hojną ofiarność, którą można okazać poprzez indywidualne wpłaty na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną umieszczone na stronach internetowych i w mediach parafialnych.
Pomoc poszkodowanym będzie udzielana we współpracy z siostrzanymi organizacjami sieci Caritas. Zebrane środki zostaną w pierwszej kolejności przeznaczone na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb osób poszkodowanych, takich jak żywność, opieka medyczna, ciepłe i bezpieczne schronienie. W dalszej kolejności będziemy wspierali odbudo i rewitalizację zniszczonych obszarów, a także lokalną ludność w jej bieżących potrzebach. Za każdy dar serca i wrażliwość, którą rodzi chrześcijańskie miłosierdzie, składam wszystkim serdeczne Bóg zapłać! W duchu wdzięczności i modlitewnej jedności podczas niedzielnej Eucharystii udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

† Wiktor Skworc
Arcybiskup

Metropolita Katowicki

 

 

 

Pieniądze na pomoc poszkodowanym można wpłacać na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej w ING Bank Śląski S.A., ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice; nr rachunku 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062;

tytuł wpłaty: „Pomoc Turcji i Syrii” lub poprzez system płatności elektronicznej na portalu katowickiej Caritas: https://dobrodaj.pl/ .

Zaproszenie do wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę
30/04

Nasza parafia organizuje pieszą pielgrzymkę do Częstochowy w dniach od 9 do 12 sierpnia 2023 roku. Trasa pielgrzymki prowadzi przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przybliżony koszt pielgrzymki to 250 zł. /w tym są przejazdy autokarem, noclegi i częściowe wyżywienie/. Dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, którzy wykażą się inicjatywą w przygotowaniu hasła, baneru czy rozważań drogi krzyżowej itp., koszty pielgrzymki pokrywa Ks Proboszcz. Zapisy rozpoczynamy od 1 maja. Spotkanie dla osób zainteresowanych pielgrzymką i pomocą w jej organizacji odbędzie się 7 maja w niedzielę o 18.00 w kościele.

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.