Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gostyni

Ogłoszenia duszpasterskie

II Niedziela Adwentu 4 grudnia 2022
04/12

II NIEDZIELA ADWENTU  4.12.2022

 

 

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

 

 

Jan jest człowiekiem głębokiej pokory. Nie skupia uwagi na sobie, nie chce być podziwiany, nie wywołuje sensacji, nie interesuje go wielkość, nie dąży do sukcesu, prestiżu. Swoją misję rozumie jako „umniejszanie”. Wskazuje Jezusa i umniejsza się, aby On „mógł wzrastać”. Nie przesłania Jezusa sobą, ale schodzi na bok, by zrobić miejsce Innemu. Stwierdza pokornie, że za Nim idzie „Mocniejszy”, któremu nie jest godny nosić sandałów. Pokora Jana jest jego wielkością. Jest on głęboko świadomy swojego miejsca i swojej misji w życiu.

 

 

 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 Od poniedziałku do piątku zapraszam na roraty w naszym kościele. W poniedziałek, wtorek i piątek wieczorem o 18.00, a w środę rano o 7.00. Dla dorosłych na balaskach będą przygotowane świece z okapnikami, które będzie można w czasie rorat zapalić na początku mszy świętej.
 W czwartek przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w tym dniu będą o godz. 8.00 i o 18.00. Jest to święto patronalne wszystkich Dzieci Maryi. Zapraszam naszą wspólnotę Dzieci Maryi wraz z rodzicami na mszę o 18.00, a po mszy na poczęstunek do Starej Chaty.
 Okazja do spowiedzi świętej jest 15 minut przed każdą mszą świętą. Odwiedziny chorych odbędą się 16 grudnia w piątek od godz. 9.00.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii, a szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej.  Na mszy św. zostaną poświęcone medaliki dla dzieci.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi oraz nowe dzieci, które chcą należeć do tej wspólnoty.
 W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 16.00 w kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszy świętych na nowy rok 2023.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Po mszach świętych będzie też przeprowadzona zbiórka na świąteczny wystrój kościoła.
 W przyszłą niedzielę po każdej Mszy świętej Dzieci Maryi zapraszają do zakupu własnoręcznie wykonanych kartek i pierników świątecznych, a ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na sfinansowanie wycieczek i letnich rekolekcji.

 Dom Kultury w Gostyni, zaplanował na 10 grudnia od 14.00 w Zagrodzie Śląskiej Jarmark Adwentowy połączony z Mikołajem dla dzieci. Dziś na placu przed kościołem i na parkingu po mszy św. około godz. 11.00 akcja promująca to wydarzenie.

 Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 Są już do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Duże w cenie 16 zł, a małe w cenie 10 zł. Można także zakupić poświęcone opłatki wigilijne.
 Na rozpoczęty adwentowy tydzień niech Bóg udzieli nam swego błogosławieństwa. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Jezu Chryste,który jesteś drogą, prawdą i życiem. Wołam do Ciebie: Jezu, Synu Boga Najwyższego,
Ciebie anioł Gabriel zwiastował Maryi Dziewicy: przybądź i króluj na wieki nad swoim ludem.
Jezu, Ty jesteś Świętym Boga,Twoją obecnością rozradował się Jan Chrzciciel w łonie Elżbiety,
daj całemu światu radość zbawienia:przybądź i króluj na wieki nad swoim ludem.
Jezu, Zbawicielu,anioł objawił Twoje imię Józefowi,mężowi sprawiedliwemu:

przybądź i króluj na wieki nad swoim ludem.Jezu, Światłości świata,Ciebie oczekiwał Symeon i wszyscy sprawiedliwi:
przybądź i króluj na wieki nad swoim ludem. Jezu, Wschodzie, który nigdy się nie kończysz,
Ciebie zapowiedział Zachariasz jako przychodzącego z wysoka,
przybądź i oświeć tych, którzy trwają w nieznajomości Ciebie. Amen.

I Niedziela Adwentu 27 listopada 2022
27/11

I NIEDZIELA ADWENTU  27.11.2022

 

 

Okaż nam, Panie, łaskę swoją, i daj nam swoje zbawienie.

 

 

Często narzekamy na „dzisiejsze czasy”, na to, że ten świat jest taki niedoskonały. Czujemy też jakieś „niespełnienie”. Jest to ze wszech miar uzasadnione. Spełnienie i ostateczne oczyszczenie świata ma się bowiem dopiero dokonać. Nie jest więc postawą chrześcijańską biadolenie nad światem, ale oczekiwanie. Każda doświadczana obecnie niedoskonałość powinna przypominać nam o potrzebie oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa, a nie wpędzać nas w depresję. Kto biadoli nad światem, nie jest gotowy na przyjście Pana. Powinniśmy się spieszyć z tym wyzwalaniem się od biadolenia, bo Pan może przyjść powtórnie nawet dziś.

 

 

 Dzisiaj rozpoczynamy Adwent - okres pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Pana. I Niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcam wszystkich do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Abstynencji wyłożonej z tyłu kościoła.
 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na sprzątanie kościoła i kwiaty. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 Od poniedziałku do piątku zapraszam na roraty w naszym kościele. W poniedziałki, czwartki i piątki wieczorem o 18.00, a we wtorki i środy rano o 7.00. Dla dorosłych na balaskach będę przygotowane świece z okapnikami, które będzie można w czasie rorat zapalić na początku mszy świętej. Zachęcam do przygotowania symboli adwentowych: wieńca, kalendarza i lampionów.
 W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszam do udziału w Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Okazja do spowiedzi świętej jest 15 minut przed każdą mszą świętą.
 Odwiedziny chorych odbędą się przed świętami 16 grudnia w piątek od godz. 9.00.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie naszego parafialnego Kręgu Biblijnego.
 W czwartek na mszę o 18.00 zapraszam młodzież klasy 8a i 8b przygotowującą się do bierzmowania. Po mszy spotkanie formacyjne.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów i wszystkich chętnych chłopców do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi oraz nowe dzieci, które chcą należeć do tej wspólnoty.
 W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 16.00 w kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszy świętych na nowy rok 2023.
 W niedzielę 4 grudnia o godzinie 10.00 zapraszam wna mszę świętą w intencji górników, emerytów górniczych, ich rodzin.
Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 Od 19 listopada rozpoczęły się odwiedziny duszpasterskie rodzin w naszej parafii czyli tzw. Kolęda. Plan kolędy jest umieszczony na stronie internetowej parafii i w gablotkach.
Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 Są już do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Duże w cenie 16 zł, a małe w cenie 10 zł. Można także zakupić poświęcone opłatki wigilijne.
 Na rozpoczęty adwentowy tydzień niech Bóg udzieli nam swego błogosławieństwa. Szczęść Boże.

 

 


 

 

Marana tha! Przyjdź Jezu, Panie,
W swej chwale do nas zejdź!  
Marana tha! Usłysz wołanie,
Gdy się wypełnią wieki.

Niedziela - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
20/11

NIEDZIELA  Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla  20.11.2022

 

 

Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie;
błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi.

 

 

„Dobry Łotr” to człowiek, który w stosunkowo krótkim czasie na nowo odbudował swoje życie i relacje życiowe; z przemocy i krzywd zadawanych innym (i sobie) przeszedł do przyjaźni, wierności, przejrzystości, zaufania, miłości. Ten człowiek w doskonały sposób zrozumiał Ewangelię; zrozumiał, że w Ukrzyżowanym objawia się potęga Boga w sposób odmienny od jego wyobrażeń i życia.

 

 

 Dziś Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Odmawiając pobożnie Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki odpustu, można dzisiaj zyskać odpust zupełny.
 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie naszego parafialnego Kręgu Biblijnego.
 We wtorek o godz. 18.00 z okazji wspomnienia św. Tarsycjusza, patrona ministrantów i Służby Liturgicznej zapraszam do wspólnej modlitwy na Eucharystii wszystkich ministrantów i ich rodziców oraz szafarzy. Po mszy świętej zapraszam na poczęstunek i świętowanie do „Starej Chaty”.
 We wtorek wspominamy również św. Cecylię, dziewicę i męczennicę, patronkę chórów i muzyki kościelnej. Chcemy w modlitwie pamiętać o naszej pani organistce i wszystkich, którzy przez śpiew i muzykę pomagają nam w modlitwie.
 W czwartek na mszę o 18.00 zapraszam młodzież klasy 8c przygotowującą się do bierzmowania. Po mszy spotkanie formacyjne.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii. Po mszy świętej spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
 Wieczorem w piątek o 20.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu połączoną ze śpiewem i słuchaniem Słowa Bożego.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów i wszystkich chętnych chłopców do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi oraz nowe dzieci, które chcą należeć do tej wspólnoty.
 W najbliższą niedzielę rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. I Niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Zapraszam do podjęcia postanowienia abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Abstynencji wyłożonej z tyłu kościoła.  Zachęcam też do przygotowania symboli adwentowych: wieńca, kalendarza i lampionów.
 W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 16.00 w kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszy świętych na nowy rok 2023.
 24 listopada o 19.00 w City Point w Tychach organizowana jest projekcja filmu pt. „Johnny”. Można zapisywać się w zakrystii, albo kontaktować się z panią Bogumiłą Wojtyczka.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na sprzątanie naszego kościoła i kwiaty.
 Od 19 listopada rozpoczęły się odwiedziny duszpasterskie rodzin w naszej parafii czyli tzw. Kolęda. Plan kolędy jest wyłożony z tyłu kościoła na kartkach, umieszczony na stronie internetowej parafii, i w gablotkach. W razie zauważenia jakiś błędów i braku ulicy proszę o kontakt.
 Zachęcam do lektury prasy religijnej jest Gość Niedzielny i nowy numer Małego Gościa.
 Na rozpoczęty nowy tydzień niech Bóg udzieli nam swego błogosławieństwa. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

 

Wszechmogący, wiekuisty Boże, który wszystko odnowić chciałeś przez Syna Twego, Króla wszechświata, racz w dobroci Twojej sprawić, aby wszystkie narody, rozdzielone przez grzech, poddały się słodkiej władzy Twojej. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków. W. Amen.

XXXIII Niedziela Zwykła 13 listopada 2022
13/11

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA  13.11.2022

 

 

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

 

 

Nasze życie jest wieczne, a trudności zawsze są przejściowe. Nie ma więc potrzeby, abyśmy przywiązywali zbyt dużą wagę do tego, co jest trudem i cierpieniem. To trzeba znieść, więc nie można zupełnie bagatelizować, ale prawdziwe znaczenie i nieporównanie większą wagę ma nasze życie, które jest wieczne. Skupmy się na życiu, a na pewno poradzimy sobie z największymi przeciwnościami.

 

 

 Dziś przeżywamy Światowy Dzień Ubogich. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich potrzebujących. Dziś także obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Pamiętajmy w modlitwach o braciach i siostrach prześladowanych za wiarę. Jest to także w naszej archidiecezji Dzień Muzyki Liturgicznej.
 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. zostaną zebrane ofiary na ubogich dotkniętych ubóstwem energetycznym, brakiem prądu czy ogrzewania. Zebrane środki, przekazane do naszej diecezjalnej Caritas, posłużą wsparciu osób i placówek najbardziej dotkniętych kryzysem. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie naszego parafialnego Kręgu Biblijnego.
 We wtorek o 19.00 spotkanie międzyparafialnej grupy biblijno-modlitewnej.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii razem z rodzicami.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów, oraz wszystkich chętnych chłopców do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi oraz nowe dzieci, które chcą należeć do tej wspólnoty.
 W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 16.00 w kancelarii parafialnej można zamawiać intencje mszy świętych na nowy rok 2023.
7 listopada o 19.00 w City Point w Tychach organizowana jest projekcja filmu pt. „Medjugorie”.  Wyjazd osób zapisanych na seans do kina będzie o 18.00 z naszego parafialnego parkingu przed kościołem.
 Za tydzień w niedzielę Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Zapraszamy młodzież na XXXVII Światowy Dzień Młodzieży. Uczestnicy spotkania zgromadzą się w sobotę 19. listopada br. o godz. 12.00 w dwóch miejscach: w kościele Mariackim oraz w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji.
 Od 19 listopada rozpoczynają się odwiedziny duszpasterskie rodzin w naszej parafii czyli tzw. Kolęda. Plan kolędy jest wyłożony z tyłu kościoła na kartkach, umieszczony na stronie internetowej parafii, i w gablotkach. W razie zauważenia jakiś błędów i braku ulicy proszę o kontakt.
 Zachęcam do lektury prasy religijnej jest Gość Niedzielny i nowy numer Małego Gościa.
 Na rozpoczęty nowy tydzień niech Bóg udzieli nam swego błogosławieństwa. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Modlitwa z Dzienniczka św. Faustyny o śmierć szczęśliwą

 

O, Jezu na krzyżu rozpięty, błagam Cię, udziel mi łaski, abym zawsze i wszędzie, we wszystkim wiernie spełniała najświętszą wolę Ojca Twego. A kiedy ta wola Boża wydawać mi się będzie ciężka i trudna do spełnienia, to wtenczas błagam Ciebie, Jezu, niechaj z ran Twoich spłynie mi siła i moc, a usta moje niech powtarzają: stań się wola Twoja, Panie. O, Zbawicielu świata, Miłośniku ludzkiego zbawienia, który w tak strasznej boleści katuszy zapomnisz o sobie, a myślisz o dusz zbawieniu, Jezu najlitościwszy, udziel mi łaski zapomnienia o sobie, abym cała żyła dla dusz, pomagając Ci w dziele zbawienia, według najświętszej woli Ojca Twego...

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.