Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gostyni

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela - Zesłanie Ducha Świętego - 31.05.2020
31/05

NIEDZIELA - UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO  31.05.2020

 

 

Weźmijcie Ducha Świętego!

 

 

Bóg chce uczestniczyć w całej pełni w naszym życiu, dlatego daje nam swego Ducha. To prowadzi z kolei do naszego pełnego uczestnictwa w życiu Boga. To wszystko może się stać pod warunkiem, że weźmiemy Ducha Świętego. Owoce Ducha Świętego są wspaniałe: radość, pokój, miłość itd. Owoce ducha tego świata są zupełnie inne, ulotne i kruche.

 

 

 

  Dziś obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu Przybądź Duchu Stworzycielu i spełnienie zwykłych warunków odpustu.
  Dzisiaj przypada niedziela tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. Z uwagi na epidemię nie odbędzie się ona w tradycyjnej formie. O godz. 13:00 będzie transmisja mszy św. z Piekar. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Polonia, TVP Katowice a także Radio eM i PR Katowice.
Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby Archidiecezji. Przed kościołem zbierane będą ofiary na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
  W poniedziałek obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorych.
  W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszam do uczestnictwa we mszy świętej i korzystania z sakramentu pokuty. Okazja do spowiedzi jest 15 minut przed każdą mszą świętą.
  W czwartek obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pamiętajmy w modlitwie o powołanych i módlmy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
  W I piątek miesiąca o 9.00 odbędą się tradycyjne odwiedziny chorych, których można zgłaszać w zakrystii, kancelarii parafialnej i telefonicznie.
  W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy czas spowiedzi i komunii św. wielkanocnej. Kolekta tej niedzieli przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ.
  Z dniem 6 czerwca Ksiądz Arcybiskup odwołuje dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni.
  Za zgodą rodziców i z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych przywraca się posługę służby liturgicznej ministrantów, a także udzielanie Komunii św. w kościele przez nadzwyczajnych szafarzy.
  Przywraca się też duszpasterstwo dzieci i młodzieży, w tym pracę formacyjną służby liturgicznej, Dzieci Maryi, a także innych grup parafialnych.
  Ks Arcybiskup zaleca organizację procesji Bożego Ciała wokół kościoła z czterema błogosławieństwami, z zastosowaniem przepisów, według których w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, zachowując zalecenia sanitarne. Procesja w naszej parafii odbędzie się po mszy świętej o godzinie 9.00. Przejdziemy na cmentarz i zatrzymamy się przy kaplicy cmentarnej, potem przy pomniku św. Jana Pawła II, następnie przy figurze Matki Bożej obok zakrystii i ostatni raz przy grocie Matki Bożej.
  W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzię trwała jeszcze do Niedzieli Trójcy Świętej, potem zapraszam na adorację w piątki o 20.00
  Dziękuję serdecznie za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. Ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać. Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Do zabrania są „Dobre Nowiny” poświęcone 100. rocznicy urodzin papieża, Zachęcam do owocnej lektury. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

 

Szczęść Boże

Niedziela - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
24/05

NIEDZIELA - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 24.05.2020

 

 

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu”

 

 

Nie jest łatwo być świadkiem Jezusa dziś. Ale w tej misji nie jesteśmy osamotnieni. Wspierają nas święci i męczennicy. Wspierają nas współcześni świadkowie, ludzie głębokiej wiary i nadziei. A przede wszystkim jest z nami i prowadzi nas sam Jezus zmartwychwstały poprzez swego Ducha: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

 

 

  Dziś obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jednocześnie w dniu dzisiejszym przypada także dzień modlitw za Kościół w Chinach. Pamiętajmy w naszych modlitwach o chrześcijanach żyjących w tym kraju.
  Trwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego
  Z okazji 13 Metropolitalnego Święta Rodziny w Katedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00 sprawowana jest Msza św. w intencji jubilatów ale bez udziału małżonków. Msza jest transmitowa przez Radio eM oraz parafie katedralną.
  Od niedzieli 17 maja w kościołach podczas Mszy św. może przebywać 1 osoba na 10 m2. W związku z tą decyzją w naszym kościele jednocześnie może przebywać 45 osób. Należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa). W ławkach umieszczone są kartki wskazujące, które miejsca należy zająć. Proszę, żeby zajmować wskazane miejsca. W procesji komunijnej należy zachować bezpieczną odległość 2 metrów.
  Zapraszam serdecznie do uczestnictwa we Mszach św., także tych w dni powszednie. Tych zaś którzy czują się zagrożeni, są w grupie podwyższone ryzyka zachęcam, by nadal korzystali z dyspensy od obowiązku udziału w Mszach św. niedzielnych, która nie została odwołana.
  Od soboty 16 maja zarządzeniem ks. Abpa Wiktora Skworca kapłani naszej archidiecezji mogą spowiadać także w konfesjonałach z zachowaniem szczególnej ostrożności sanitarnej. Można też poprosić o spowiedź poza konfesjonałem – wymaga to wcześniejszego umówienia się. Okazja do Spowiedzi św. w naszym kościele, 15 minut przed każdą Mszą św.
  W tym roku nie odbędzie się w formie tradycyjnej pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar. W niedzielę 31-go maja o godz. 13:00 będzie transmisja mszy św. z Piekar. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Polonia, TVP Katowice a także Radio eM i PR Katowice.

  Zapraszam wszystkich do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 i odmawiania Litanii Loretańskiej. W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
  Dziękuję serdecznie za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Do zabrania są „Dobre Nowiny” poświęcone 100. rocznicy urodzin papieża, a także „Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II”. Zachęcam do owocnej lektury. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.


                                     Szczęść Boże.

VI Niedziela Wielkanocna - 17.05.2020
17/05

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 17.05.2020

 

 

Będę prosił Ojca, a da wam Ducha Prawdy

 

 

Decydując się na życie zgodne z Bożymi przykazaniami, jakby „zapisujemy się” do Trójcy Przenajświętszej i stajemy się Jej członkami. Tak! Bóg chce nas włączyć do tej Wspólnoty, którą sam jest jako Ojciec, Syn i Duch Święty. To jest kolejny powód, dla którego warto wybrać drogę Bożych przykazań.

 

 

  Rozpoczynamy VI tydzień wielkanocny. W poniedziałek, wtorek i środę tego tygodnia przypadają dni modlitw o urodzaje, noszące nazwę Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne tych dni kierują się zwykle do przydrożnych krzyży. Dni Krzyżowe nawiązują również do zbliżającej się Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Kościół modli się w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli, błaga o dobre urodzaje, pamięta o tych, którzy w różnych miejscach ziemi cierpią głód, prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy.
  W poniedziałek przypada 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. We wtorek o godzinie 8.00 na mszy świętej pragniemy dziękować Panu Bogu za dar Jego życia, świadectwo i wielkie bogactwo nauczania.
  We wtorek rocznicę urodzin obchodzi ks. abp Wiktor Skworc. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
  Od piątku rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Zapraszam do indywidualnej modlitwy.
  Z okazji 13 Metropolitalnego Święta Rodziny Msza święta w intencji jubilatów będzie sprawowana w Katedrze Chrystusa Króla 24 maja 2020 r. o godz. 12.00 ale bez udziału małżonków. Mszę będzie transmitować Radio eM oraz parafia katedralna.
  W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to takze dzień modlitw za Kościół w Chinach. Pamiętajmy w modlitwie o katolikach mieszkających w tym kraju.
  W związku z trwającą pandemią oraz panującymi obostrzeniami Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej została przeniesiona na 13 września o godz. 11.00. Zgodnie z zarządzeniem Arcybiskupa Wiktora Skworca, każdy rodzic sam decyduje, czy jego dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii w tym terminie, czy w innym. Jeżeli ktoś z Państwa zechce ustalić inny termin (np. maj, czerwiec lub w wakacje) na indywidualną Pierwszą Komunię to oczywiście jest taka możliwość.
  W ramach kolejnego etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa rząd postanowił, że od niedzieli 17 maja w kościołach podczas Mszy św. będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m2. W związku z tą decyzją w naszym kościele jednocześnie może przebywać 45 osób.  Należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa). W ławkach umieszczone są kartki wskazujące, które miejsca należy zająć. Proszę, żeby zajmować wskazane miejsca. W procesji komunijnej należy zachować bezpieczną odległość 2 metrów.
  Zachęcam wszystkich do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 i odmawiania Litanii Loretańskiej. W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
  Dziękuję serdecznie za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Do zabrania są „Dobre Nowiny” poświęcone 100. rocznicy urodzin papieża, a także „Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II”. Zachęcam do owocnej lektury. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

Szczęść Boże.

V Niedziela Wielkanocna - 10.05.2020
10/05

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 10.05.2020

 

 

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

 

 

Na pytanie Filipa Jezus odpowiada: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. I dodaje z wyrzutem: Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie”? Jezus przyszedł, aby objawić, odsłonić prawdziwe oblicze Ojca. Odtąd nie można mówić o Bogu, nie mówiąc o Jezusie z Nazaretu. Bóg niewidzialny, niedotykalny, przekraczający wszelkie wyobrażenia o Nim chce być poznany, spotkany i kochany w swoim Synu, który stał się człowiekiem. Jaki Ojciec, taki Syn: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10, 30).

 

 

  Dziś diakoni WŚSD w Katowicach rozpoczynają rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Polecamy ich i księdza rekolekcjonistę modlitwie wszystkich wiernych. Święcenia prezbiteratu odbędą się w sobotę 16 maja o godzinie 10.00 w katowickiej Katedrze.
   W środę przypada wspomnienie Matki Bożej z Fatimy i kolejna rocznica objawień Matki Bożej.
   W czwartek obchodzimy święto św. Macieja, Apostoła.
   W sobotę przypada święto Świętego Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.
   W związku z trwającą pandemią oraz panującymi obostrzeniami Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej została przeniesiona na 13 września o godz. 11.00. Zgodnie z zarządzeniem Arcybiskupa Wiktora Skworca, każdy rodzic sam decyduje, czy jego dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii w tym terminie, czy w innym. Jeżeli ktoś z Państwa zechce ustalić inny termin (np. maj, czerwiec lub w wakacje) na indywidualną Pierwszą Komunię to oczywiście jest taka możliwość.
   Nowe rozporządzenie ks Abpa przywraca celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2; w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa)
   W naszym kościele równocześnie może przebywać 28 osób. W ławkach umieszczone są kartki wskazujące, które miejsca należy zająć. Proszę, żeby zajmować wskazane miejsca. W procesji komunijnej należy zachować bezpieczną odległość 2 metrów.
   Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Natomiast w ostatnią niedzielę maja br. Ks. Arcybiskup odprawi Mszę św. w bazylice piekarskiej, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Uroczystość ta będzie transmitowana za pośrednictwem telewizji.

   W dalszym ciągu zawieszony jest tzw. miesięczny obchód chorych. Zgodnie z rozporządzeniem Księdza Arcybiskupa wizyta duszpasterska może się odbyć na wyraźne zaproszenie osoby chorej lub jej rodziny, zachowując szczególny rygor sanitarny.

   Udzielanie sakramentu bierzmowania pozostaje nadal zawieszone.
   Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizujemy:
   - procesji Bożego Ciała ulicami parafii (możliwa jest w tym dniu procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła z błogosławieństwami);
   - wakacyjnych rekolekcji formacyjnych;
   - pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.
  Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcam wszystkich do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 i odmawiania Litanii Loretańskiej.
   W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
  Dziękuję serdecznie za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
   Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego. Zachęcam do owocnej lektury. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

 

Szczęść Boże.

IV Niedziela Wielkanocna 3.05.2020
03/05

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 3.05.2020

 

 

Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie
i miały je w obfitości

 

 

Jezus jest „bramą”, przez którą mamy dostęp do Ojca: „Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6). Jest również „drogą” (J 14, 6) do głębi drugiego człowieka. Najgłębsze w człowieku jest miejsce, w którym jest obrazem Boga, gdzie doświadcza sacrum, tajemnicy obecności i świętości Boga. Nie można dosięgnąć drugiego człowieka w jego głębi, bez pośrednictwa Jezusa.

 

 

  Dziś Niedziela Dobrego Pasterza. Jest to szczególny dzień modlitw za powołanych i o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. Przez cały tydzień pragniemy modlić się o powołania do służby Bożej w Kościele.
  W poniedziałek przypada wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona archidiecezji.
  W środę obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.
  W tym tygodniu obchodzimy także I czwartek miesiąca. O godzinie 8.00 msza święte za kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele.
  W piątek przypada uroczystość Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Z tej racji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 W związku z trwającą pandemią oraz panującymi obostrzeniami Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej została przeniesiona na 13 września o godz. 11.00. Zgodnie z zarządzeniem Arcybiskupa Wiktora Skworca, każdy rodzic sam decyduje, czy jego dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii w tym terminie, czy w innym. Jeżeli ktoś z Państwa zechce ustalić inny termin (np. maj, czerwiec lub w wakacje) na indywidualną Pierwszą Komunię to oczywiście jest taka możliwość.
  Nowe rozporządzenie ks Abpa przywraca od 20 kwietnia w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2; w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa)
  W naszym kościele równocześnie może przebywać 28 osób. W ławkach umieszczone są kartki wskazujące, które miejsca należy zająć. Proszę, żeby zajmować wskazane miejsca. W procesji komunijnej należy zachować bezpieczną odległość 2 metrów.
  Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcamy więc wiernych do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, w tym do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 i odmawiania Litanii Loretańskiej.
  W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
  Każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych kapłani odmawiają w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiać różaniec w duchowej łączności z kapłanami..
  Dziękuję serdecznie za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Zachęcam do owocnej lektury. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

 

Szczęść Boże.

III Niedziela Wielkanocna 26.04.2020
26/04

III NIEDZIELA WIELKANOCNA  26.04.2020

 

 

Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze
i Pisma nam wyjaśniał?

 

 

Jezus uczy uczniów (i nas) odnosić historię życia do słów Pisma. W sytuacjach pytań, wątpliwości w wierze, problemów i trudnych sytuacji życiowych warto sięgać do Pisma Świętego i wsłuchiwać się w jego słowa. Wtedy historia życia i „wielkie problemy” ukażą się w całkowicie innym świetle. Pismo Święte pozwala zrozumieć znaczenie bolesnych faktów w życiu Jezusa, Kościoła, wspólnoty i naszym osobistym.

 

 

  Od dziś rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Zachęcamy wszystkich wiernych do lektury Pisma Świętego. Za tydzień Niedziela Dobrego Pasterza - Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
  Od piątku rozpoczynamy maj - miesiąc szczególnie poświęcony czci Matki Bożej. Odmawiajmy codziennie Litanię Loretańską indywidualnie lub z całą rodziną, z chorymi, zawierzając Matce Bożej nasze życie.
  Ze względu na przypadającą 3 maja IV Niedzielę Wielkanocną Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą dekretu zdecydowała, że uroczystość NMP Królowej Polski będzie obchodzona w tym roku w sobotę, 2 maja. W ten dzień tradycyjnie dokonujemy odnowienia Milenijnego aktu oddania Polski na Jasnej Górze i we wszystkich parafiach.
  Nowe rozporządzenie ks Abpa przywraca od 20 kwietnia w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2; w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa)
  W naszym kościele równocześnie może przebywać 28 osób. W ławkach umieszczone są kartki wskazujące, które miejsca należy zająć. Proszę, żeby zajmować wskazane miejsca. W procesji komunijnej należy zachować bezpieczną odległość 2 metrów.
  Msze Święte związane z udzielaniem sakramentów świętych (chrzest, małżeństwo) i pogrzebowe winny być od 20.04.br. sprawowane z uwzględnieniem obowiązujących przepisów państwowych (wskazana liczba uczestników, obowiązujące zasady sanitarno-higieniczne: zasłanianie ust i nosa, odległość 2 metrów między uczestnikami). W zależności od warunków miejscowych pogrzeb można urządzić w jednej z dwóch form:
  a/ obrzęd pogrzebu na cmentarzu i potem (względnie w ustalonej godzinie) Msza św. żałobna w kościele z udziałem odpowiedniej liczby wiernych;
  b/ Msza św. pogrzebowa w kościele z trumną z udziałem odpowiedniej liczby wiernych i potem przemieszczenie się indywidualne uczestników pogrzebu (nie w kondukcie) na cmentarz i obrzęd pogrzebania. Na cmentarzu może znajdować się maksymalnie 50 osób w odpowiednich od siebie odległościach 2m.
  Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcamy więc wiernych do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, w tym do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30.
  W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
  Każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych kapłani odmawiają w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiać różaniec w duchowej łączności z kapłanami..
  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Zachęcam do owocnej lektury. Dziękuję serdecznie za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.  Szczęść Boże.

II Niedziela Wielkanocna - Święto Miłosierdzia
19/04

II NIEDZIELA WIELKANOCNA - Święto miłosierdzia 19.04.2020

 

 

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

 

 

To znamienne, że Jezus po swoim zmartwychwstaniu pokazywał swym uczniom, aby uwierzyli, ręce i bok - ślady po gwoździach i po włóczni. Czy nie wystarczyło, aby uczniowie rozpoznali Go po twarzy? Może obawiał się, że widząc Go zmartwychwstałego, ale bez ran, pomyślą, że Jego męka i śmierć przyśniły im się? W każdym razie na pewno chciał, aby uczniowie widzieli ścisły związek między Jego śmiercią i zmartwychwstaniem. I aby nigdy nie zapomnieli, że do zmartwychwstania prowadzi cierpienie i śmierć.

 

 

 Dziś w II Niedzielę Wielkanocną oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Od dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia. Zapraszam do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.
 Nowe rozporządzenie ks Abpa przywraca od 20 kwietnia w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2; (w naszym kościele na mszy świetej może być obecnych 12 osób); w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa)
 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest przedłużona i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcamy więc wiernych do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, w tym do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30.
  W czwartek przypada uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.
  W sobotę przypada święto św. Marka, ewangelisty.
  W ciągu dnia kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.
  Każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych kapłani odmawiają w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiać różaniec w duchowej łączności z kapłanami..
  Z tyłu kościoła jest do nabycia świąteczny numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Zachęcam do owocnej lektury.
  Serdecznie dziękuję wszystkim za modlitwę, za życzenia przekazane telefonicznie i internetowo, za każde dobre słowo i wsparcie mojego kapłańskiego posługiwania.
  Dziękuję za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła.
  Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.


                                                                                                                                                                                Szczęść Boże.

 

 


 

 

 Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja! Niech ta Dobra Nowina wybrzmi mocno w naszych sercach i naszych domach, szczególnie teraz w tym trudnym czasie. Niech Miłość Chrystusa Zmartwychwstałego rozproszy smutek i wniesie nadzieję w ten trudny czas. Wasze serca niech wypełni pokój, który przynosi nam Zmartwychwstały Jezus. Wszystkim parafianom życzę radosnego doświadczenia spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym w swoich domach i rodzinach.


Ks Henryk Nowara

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
12/04

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO  12.04.2020

 

Ujrzał i uwierzył.

 

   „Powiedz nam Maryjo, coś w drodze widziała?” - śpiewamy w dzisiejszej Sekwencji. A w Ewangelii Jana aż trzy razy powtarza się słowo: „ujrzeć, zobaczyć”. „Maria zobaczyła, Piotr ujrzał, Jan ujrzał i uwierzył”. To słowo w różnych formach, odcieniach, brzmieniu emocjonalnym będzie powtarzane przez wszystkich świadków zmartwychwstania.

 

 

   Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, którą rozpoczynamy okres Wielkanocny w Kościele. Zewnętrznymi oznakami przeżywanego okresu Wielkanocnego są krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego. Symbole zmartwychwstania Chrystusa pozostają przy ołtarzu do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
   Wszystkie Msze św. w niedzielę i w tygodniu odprawiane są o stałych godzinach, w zamówionych intencjach, jednak bez obecności wiernych. Bardzo proszę, by w tym czasie łaczyć się duchowo w modlitwie z kapłanem sprawującym Eucharystię w kościele przy ołtarzu.
   Brak bezpośredniego dostępu do Eucharystii jest okazją by inaczej przeżyć to spotkanie z Bogiem za pośrednictwem mediów, w których mamy wiele różnych propozycji transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Ten brak bezpośredniego dostępu do sakramentów niech obudzi w nas jeszcze większy głód obecności i bliskości Boga w naszym życiu.
   Jutro w drugi dzień świąteczny - Wielkanocny Poniedziałek. Msze w tym dniu będą sprawowane o 7.30, 10.00 i o 11.30. Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na cały tydzień - Oktawę Wielkanocną. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. W tym czasie nie obowiązuje post piątkowy.
  Przyszłą niedzielę, II wielkanocną, obchodzimy jako święto Miłosierdzia Bożego. Rozpoczyna ona Tydzień Miłosierdzia. Zapraszam do indywidualnego odmawiania Koronki i Nowenny przygotowującej nas do Święta Miłosierdzia Bożego.
    Poza celebracjami mszy świętych kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację.
   Każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych kapłani odmawiają w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiać różaniec w duchowej łączności z kapłanami..
   Z tyłu kościoła jest do nabycia świąteczny numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Zachęcam do owocnej lektury.
  Serdecznie dziękuję wszystkim za modlitwę, za życzenia przekazane telefonicznie i internetowo, za każde dobre słowo i wsparcie mojego kapłańskiego posługiwania. Dziękuję za troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W czasie epidemi – kiedy liturgia celebrowana jest bez udziału wiernych – jest to szczególnie cenna inicjatywa.
   W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła.
   Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać. Na nadchodzący Tydzień Oktawy Wielkiej Nocy niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.   Szczęść Boże.

 

   Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja! Niech ta Dobra Nowina wybrzmi mocno w naszych sercach i naszych domach, szczególnie teraz w tym trudnym czasie. Niech Miłość Chrystusa Zmartwychwstałego rozproszy smutek i wniesie nadzieję w ten trudny czas. Wasze serca niech wypełni pokój, który przynosi nam Zmartwychwstały Jezus. Wszystkim parafianom życzę radosnego doświadczenia spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym w swoich domach i rodzinach.
                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                                                Ks Henryk Nowara

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
05/04

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 5.04.2020

 

 

Dla nas Chrystus stał się posłuszny aż do śmierci,

a była to śmierć na krzyżu.

 

 

   Wjazd do Jezusa do Jerozolimy jest początkiem obchodów Świętego Tygodnia. Zaprasza nas do otwarcia się na przychodzącego ku nam „Króla łagodnego”. Zaprasza do pójścia za Nim, abyśmy towarzysząc Jego drodze stali się uczestnikami zarówno Jego bólu jak i Jego chwały. Bo któż, kto idąc za Nim nie bierze swojego krzyża, może nazywać się Jego uczniem?

 

 

   Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Wszystkich parafian zapraszam do owocnego przeżywania tego czasu.
   Wszystkie nowe zarządzenia Ks Arcybiskupa pozostają w mocy. W całości umieszczone są na parafialnej stronie internetowej. Bardzo proszę, aby uważnie zapoznać się z ich treścią i przekazać informację wszystkim parafianom, którzy nie korzystają z internetu.

  Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą sprawowane się bez obecności wiernych. Bardzo proszę, by w tym czasie łaczyć się duchowo w modlitwie z kapłanem sprawującym święte obrzędy przy ołtarzu.

   Brak bezpośredniego dostępu do Eucharystii jest okazją by inaczej przeżyć to spotkanie z Bogiem za pośrednictwem mediów, w których mamy wiele różnych propozycji transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Ten brak bezpośredniego dostępu do sakramentów niech obudzi w nas jeszcze większy głód obecności i bliskości Boga w naszym życiu.
  Poza celebracjami kościół jest otwarty na osobistą modlitwę i adorację.
  Każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych kapłani odmawiają w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiać różaniec w duchowej łączności z kapłanami..
  Zapraszam wszystkich parafian do gorliwej modlitwy na różańcu, czytania i rozważania Pisma Świętego, do postu i ofiarowania swoich cierpień w intencji o ochronę naszego zdrowia i życia przed zakażeniem koronawirusem. Jest także okazja do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

  Serdecznie dziękuję wszystkim za modlitwę, a także troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W czasie epidemi – kiedy liturgia celebrowana jest bez udziału wiernych – jest to szczególnie cenna inicjatywa.
  W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii albo składać do skarbonki z napisem „Ofiara na kościół” przy wejściu do kościoła.
  Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
  Na nadchodzący Wielki Tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem. Szczęść Boże.

 

 

*    *    *    *    *

 


Zgodnie z tradycją podczas Mszy Krzyżma Św. duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel. W tym roku jest to złożenie ofiary – jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 PLN na zakup respiratorów bądź środków ochronnych

dla JEDNOIMIENNEGO SZPITALA ZAKAŹNEGO W TYCHACH I SZPITALA ŚW. JÓZEFA W MIKOŁOWIE.

Do ofiar na rzecz zakupu respiratorów Ks. Arcybiskup zachęca wiernych archidiecezji za pośrednictwem stron internetowych; ofiary wierni mogą składać na konto:  CARTIAS ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062
TYTUŁ: OFIARA – KORONAWIRUS.

V Niedziela Wielkiego Postu 29 marca 2020
29/03

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  22.03.2020

 

 

Oto choruje ten, którego Ty kochasz

 

 

   Jezus nie godzi się na zło, nie staje przed grobem bez wzruszenia. Jezus kocha także w ludzki sposób. I dlatego wzywa do życia. „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!”. Te słowa kieruje również do każdego z nas. Wyjdź z więzienia, w którym się zamknąłeś, rezygnując z ideałów i prawdziwych wartości, żyjąc w iluzjach. A także zrzuć „krępujące cię chusty i opaski!”. Czyli zerwij więzy, które na siebie nałożyłeś, albo pozwoliłeś, by uczynili to inni.

 

  Od dziś rozpoczynamy II część okresu Wielkiego Postu, mającą charakter pasyjny. Począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do końca Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek należy zachować zwyczaj zasłaniania krzyży.
   Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa odwołane są wszystkie nabożeństwa, spotkania grup.
   Bardzo proszę o zapoznanie się z najnowszym zarządzeniem Ks. Arcybiskupa.

 

  „Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.
  

  Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych.”
 

  „W parafiach nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! Jednak w sytuacjach wyjątkowych, wyrazem duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – penitenta i spowiednika.”
   „Nie ma tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast tego proponujemy wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym”. Modlitwa błogosławieństwa jest wydrukowana i wyłożona z tyłu kościoła i umieszczona na parafialnej stronie internetowej.
  

  Wszystkie nowe zarządzenia Ks Arcybiskupa w całości umieszczone są na parafialnej stronie internetowej. Bardzo proszę, aby uważnie zapoznać się z ich treścią i przekazać informację wszystkim parafianom, którzy nie korzystają z internetu.

  Każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych kapłani będą odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiać różaniec w duchowej łączności z kapłanami..
  Zapraszam wszystkich parafian do gorliwej modlitwy na różańcu, czytania i rozważania Pisma Świętego, do postu i ofiarowania swoich cierpień w intencji o ochronę naszego zdrowia i życia przed zakażeniem koronawirusem. Jest także okazja do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

  Dziękuję wszystkim za modlitwę w mojej
   W tygodniu codziennie od 8.00 do 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu. Proszę by, stworzyć harmonogram osobistego trwania w kościele przed Najświętszym Sakramentem.
  Serdecznie dziękuję za Waszą troskę i materialną pomoc w bieżącym utrzymaniu naszej świątyni. W czasie epidemi – kiedy liturgia celebrowana jest bez udziału wiernych – jest to szczególnie cenna inicjatywa.

  W związku z epidemią koronawirusa ofiary wpłacać można na konto Parafii z dopiskiem: Na cele kultu religijnego.

  Konto: PKO BP S.A. o/Łaziska 72 1020 2528 0000 0202 0526 3340

  albo składać do skarbonki z napisem 'Ofiara na kościół' przy wejściu do kościoła.

  Na nadchodzący nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i opieką.

 

    Szczęść Boże.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.