Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gostyni

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Miłosierdzia Bożego 11 kwietnia 2021
11/04

II NIEDZIELA WiELKANOCNA ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA 11.04.2021

 

 

Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

 

 

 Dziś w 2 Niedzielę Wielkanocną oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu. Również od dzisiaj rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia.
Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać. Zapraszam dziś o 16.30 na nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.
 W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi - (1 osoba na 20m2) - w naszym kościele w czasie nabożeństw mogą przebywać 23 osoby. Należy siadać w wyznaczonych miejscach. Jest też możliwość uczestniczenia na mszy świętej na dworze z zachowaniem dystansu społecznego.
 Przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jako Niedzielę Biblijną, która rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Kolekta tej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby parafii.
 Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 Na rozpoczęty kolejny tydzień wielkanocny niech nam Bóg udziela swego błogosławieństwa.

 

 

 

Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,
napełniając je światłem Zmartwychwstania,
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!
Błogosławionych Świąt.

 

Ks Henryk Nowara

 

 


 

Modlitwa Św. Siostry Faustyny

 


 Dopomóż mi do tego, o Panie, aby oczy moje były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewała i nie sądziła według zewnętrznych pozorów, ale upatrywała to, co piękne w duszach bliźnich, i przychodziła im z pomocą.
 Dopomóż mi, aby słuch mój był miłosierny, bym skłaniała się do potrzeb bliźnich, by uszy moje nie były obojętne na bóle i jęki bliźnich.
 Dopomóż mi, Panie, aby język mój był miłosierny, bym nigdy nie mówiła ujemnie o bliźnich, ale dla każdego miała słowo pociechy i przebaczenia.
 Dopomóż mi, Panie, aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków, bym tylko umiała czynić dobrze bliźniemu, na siebie przyjmować cięższe, mozolniejsze prace.
 Dopomóż mi, aby nogi moje były miłosierne, bym zawsze śpieszyła z pomocą bliźnim, opanowując swoje własne znużenie i zmęczenie. Prawdziwe moje odpocznienie jest w usłużności bliźnim.
 Dopomóż mi, Panie, aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpieniami bliźnich. Nikomu nie odmówię serca swego. Obcować będę szczerze nawet z tymi, o których wiem, że nadużywać będą dobroci mojej, a sama zamknę się w najmiłosierniejszym Sercu Jezusa. O własnych cierpieniach będę milczeć. Niech odpocznie miłosierdzie Twoje we mnie, o Panie mój.
 O Jezu mój, przemień mnie w siebie, bo Ty wszystko możesz. (Dz. 163).

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 4 kwietnia 2021
04/04

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 4.04.2021

 

 

Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha.
Odprawiajmy nasze święto w Panu.

 

 

 Dzisiaj Kościół całemu stworzeniu ogłasza radosne i pełne mocy orędzie, że Chrystus Pan zmartwychwstał i JEST z nami! Uroczyste świętowanie Wielkanocy (już od III w.) rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Zapraszam dziś o 16.15 na świąteczne nieszpory – kończą one obchody Triduum Paschalnego. Jutro drugi dzień Świąt Zmartwychwstania, Msze św. będą sprawowane według porządku niedzielnego. Nie będzie jutro nieszporów. Kolekta II dnia świąt przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śl. i KUL
  W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi - (1 osoba na 20m2) - w naszym kościele w czasie nabożeństw mogą przebywać 23 osoby. Należy siadać w wyznaczonych miejscach. Jest też możliwość uczestniczenia na mszy świętej na dworze z zachowaniem dystansu społecznego.
  Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
  W całej Oktawie Wielkanocnej zapraszam do adoracji Jezusa Zmartwychwstałego w Najświętszym Sakramencie.
  W sobotę o godzinie 10.00 w kościele odbędzie sie I spowiedź dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
  Przyszłą niedzielę, II wielkanocną, obchodzimy jako świeto Miłosierdzia Bożego, rozpoczynającą Tydzień Miłosierdzia. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
  Składam serdeczne podziękowania za wspólnie przeżyte i przygotowane Triduum Paschalne. Dziękuję ministrantom za przygotowanie uroczystej liturgiii, wszystkim dorosłym lektorom i kantorom, którzy włączyli się w to przygotowanie. Serdecznie dziękuję pani Katarzynie i Karolinie za wykonanie dekoracji świątecznej w prezbiterium. Dziękuję Piotrowi, Krzysztofowi, panu Adamowi i współpracownikom za pomysł i wykonanie wystroju Ciemnicy i Bożego Grobu. Dziękuję panu kościelnemu Jankowi za przygotowanie ołtarza i kościoła do uroczystej liturgii, dziękuję pani organistce Jadzi za prowadzenie śpiewu. Dziękuję serdecznie naszym strażakom, którzy czuwali przy Bożym Grobie. Dziękuję wszystkim za przesłane świąteczne życzenia i dar modlitwy.

  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Są jeszcze do nabycia paschaliki wielkanocne w cenie 6 zł jako Wielkanocne Dzieło Pomocy Dzieciom.
  Na rozpoczęty Tydzień Oktawy Wielkanocnej niech nam wszystkim Bóg udziela swego błogosławieństwa.

 

 

 

Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,
napełniając je światłem Zmartwychwstania,
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!
Błogosławionych Świąt.

 

Ks Henryk Nowara

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 28 marca 2021
28/03

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ  28.03.2021

 

 

Dla nas Chrystus stał się posłuszny aż do śmierci,
a była to śmierć na krzyżu. Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko

 

 

 Dziś, w Niedzielę palmową Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i jednocześnie wprowadza nas w Wielki Tydzień, w którym będziemy przeżywać najważniejsze wydarzenia naszej wiary.
  W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi - (1 osoba na 20m2) - w naszym kościele w czasie nabożeństw mogą przebywać 23 osoby. Należy siadać w wyznaczonych miejscach. Jest też możliwość uczestniczenia na mszy świętej na dworze z zachowaniem dystansu społecznego.
  Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
  Zapraszam ddzisiaj do uczestnictwa w nabożeństwie Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym w o 16.15. Drogę Krzyżową w Wielki Piątek odprawimy na zewnątrz z tyłu kościoła o godz. 15.00. Zalecki za zmarłych, za których modlimy się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można składać w zakrystii, albo wrzucić do skarbonki z tyłu kościoła.
 W Wielki Czwartek rozpoczyna się TRIDUUM PASCHALNE. Jest to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 zostanie odprawiona w intencji Ojca Świętego, kapłanów i parafian. Po Mszy św. uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Adoracja w ciemnicy do godz. 21.00.
  W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00 a następnie uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja przy Bożym Grobie do godz. 22.00. Zachęcam do adoracji Krzyża
w swoich domach poprzez przyklęknięcie i ucałowanie.
  Ofiary składane w Wielki Piątek podczas adoracji Krzyża Św. przeznaczone są na Boży Grób w Jerozolimie i wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej. Obowiązuje w tym dniu post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  W Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie będzie trwała od godz. 8.00 do 19.00. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościele. Obrzęd błogosławieństwa posiłku, tak jak w ubiegłym roku, każdy wykona indywidualnie w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to zrobić ojciec rodziny lub osoba, która poprowadzi modlitwę z wszystkimi domownikami. Tekst błogosławieństwa będzie wyłożony na stoliku w tyle kościoła i przy wyjściu z przodu kościoła. Znajdziemy go również na stronie internetowej parafii.
  Msza święta Wigilii Paschalnej o godz. 20.00. Proszę przynieść ze sobą świece.

 

Okazja do spowiedzi świętej pół godziny przed mszą świętą oraz:
· w Wielki Czwartek: od 16.00 - 17.30
· w Wielki Piątek: od 9.00 - 11.00 i od 16.00 – 17.00
· w Wielką Sobotę: od 9.00 - 11.00 i od 15.00 - 17.30

 

 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na bieżący rok 2021. Można też zamawiać intencje telefonicznie, i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii. Są do nabycia paschaliki wielkanocne w cenie 6 zł jako Wielkanocne Dzieło Pomocy Dzieciom.
  W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Dziękuję za każdą ofiarę, dzięki Waszej ofiarności Parafia może funkcjonować. W II Święto Wielkanocne kolekta przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Na rozpoczęty Wielki Tydzień niech nam wszystkim Bóg udziela swego błogosławieństwa.

 

Szczęść Boże.

 

 


 

 

Mądrość Ojców Pustyni

 

Powiedział także [abba Mojżesz]: „Jeśli człowiek, nie będzie przekonany w swym sercu, że jest grzesznikiem, Bóg nie wysłucha go”. Brat spytał go: „Co to znaczy «być przekonanym w swym sercu, że jest się grzesznikiem?»” Starzec odrzekł: „Jeśli ktoś dźwiga swoje grze­chy, nie dostrzega grzechów swego bliźniego”.

V Niedziela Wielkiego Postu 21 marca 2021
21/03

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  21.03.2021

 

 

Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną;
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

 

 

Obumierające ziarno uświadamia, że to, co najpiękniejsze i najcenniejsze rodzi się w bólu i cierpieniu. Nie ma miłości bez cierpienia. Prawdziwa miłość jest obumieraniem egoizmowi, „przebijaniem własnego serca” i wydawaniem go dla innych. „Obumieranie ja” jest zawsze bolesne i pozostawia ranę. Ale bez niej nie ma miłości. Jest egoizm. Poprzez „obumieranie sobie” naśladujemy Chrystusa, zbliżamy się do Jego miłości i miłości drugiego człowieka.

 

 

  Od dziś rozpoczynamy II część okresu Wielkiego Postu, mającą charakter pasyjny. Począwszy od V niedzieli Wielkiego Postu aż do końca Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek zachowujemy zwyczaj zasłaniania krzyży.
  Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby arcbidiecezji. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na świąteczny wystrój kościoła. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
  W czasie Wielkiego Postu zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 16.15. Zalecki za zmarłych, za których modlimy się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można składać w zakrystii, albo wrzucić do s skarbonki z tyłu kościoła.
  W czwartek przypada Uroczystość Zwiastowanie Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia, w którym modlimy się za dzieci poczęte.
  W piątek od 9.00 odwiedzimy z posługą sakramentalną naszych chorych i starszych parafian.
  W piątek o 18.00 zapraszam na mszę świętą wszystkie dzieci razem z rodzicami.
  Wieczorem w piątek o 20.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu.
  W sobotę rano o 9.00 zapraszam na zbiórkę naszych ministrantów oraz nowych kandydatów do służby przy ołtarzu.
  W przyszłą niedzielę w czasie każdej mszy świętej odbędzie się poświęcenie palm. Procesja z palmami i uroczysta msza święta rozpoczynająca Wielki Tydzień będzie o godzinie 10.00.
  Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na bieżący rok 2021. Można też zamawiać intencje telefonicznie, i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii. Są do nabycia paschaliki wielkanocne w cenie 6 zł jako Wielkanocne Dzieło Pomocy Dzieciom.
  W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona będzie zbiórka na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni. Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Na nadchodzący tydzień Wielkiego Postu niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Zasłanianie krzyża

 

Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia. Księga zasad opactwa benedyktyńskiego w Farfie - Włochy, ok. 1000 r. wspomina zwyczaj zawieszania przed ołtarzem w czasie Wielkiego Postu zasłony koloru czarnego lub fioletowego, zwanego velum quadragesimale. Wisiała do Środy Wielkiego Tygodnia. Gdy w Pasji czytane były słowa: et velum templi scissimum est medium („a zasłona świątyni rozdarła się na dwoje z góry na dół” - Mt 27, 51; Mk 15, 38), opuszczano wtedy zasłonę w dół.

IV Niedziela Wielkiego Postu 14 marca 2021
14/03

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 14.03.2021

 

 

Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

 

 

Świat i człowiek bez światła Ewangelii i miłości Boga idzie w kierunku autodestrukcji. Bóg jednak nie przygląda się „bezczynnie”. Dociera jak Dobry Pasterz do każdej zagubionej owcy, by pochylić się nad nią z uzdrawiającym miłosierdziem i przyciągnąć ponownie do swego Serca.

 

 

 Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu zwana Niedzielą Radości (Laetare). Kościół Święty, cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych, łask płynących z Chrztu i Eucharystii, którymi obdarza swe dzieci. W tradycji rzymskiej jest to „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a Ojciec Święty poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd w liturgii dzisiejszej niedzieli różowy kolor szat.
  Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na świąteczny wystrój kościoła. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
  W czasie Wielkiego Postu zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 16.15. Zalecki za zmarłych, za których modlimy się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można składać w zakrystii, albo wrzucić do skarbonki z tyłu kościoła.
  W czwartek na mszę o 18.00 zapraszam kandydatów do bierzmowania. Po mszy świętej spotkania formacyjne dla kandydatów.
  W piątek o 18.00 zapraszam na mszę świętą wszystkie dzieci razem z rodzicami. Po mszy św. spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.
  Wieczorem w piątek o 20.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu połączoną ze śpiewem i słuchaniem Słowa Bożego.
  W sobotę rano o 9.00 zapraszam na zbiórkę naszych ministrantów oraz nowych kandydatów do służby przy ołtarzu.
  Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na bieżący rok 2021. Można też zamawiać intencje telefonicznie, codziennie rano do godziny 11.00 i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii. Są do nabycia paschaliki wielkanocne w cenie 6 zł.

 Parafia NSPJ w Wyrach zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tegoroczne motto EDK – „Rewolucja pięknych ludzi”, bo świat potrzebuje wyjątkowych ludzi, aby zmieniali go na lepsze. Są przygotowane dwie trasy: Św. Rity i św. Jana Pawła II. Rozpoczęcie w piątek 26.03. 2021 o godz. 19.00 mszą św. w kościele NSPJ w Wyrach. Więcej informacji na stronie www.edk.org.pl.
  W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na archidiecezję. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na świąteczny wystrój kościoła. Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
  Na nadchodzący tydzień Wielkiego Postu niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

 

Szczęść Boże

 


 

 

Mądrość Ojców Pustyni

 

Pewien brat powiedział do abba Pojmena: „Jeśli dam memu bratu trochę chleba albo coś innego, demony robią ten czyn nieczysty, iżby wydawało się, że został spełniony, by podobać się ludziom”. Starzec odrzekł: „Jeśli nawet taki czyn byłby dla przypodobania się ludziom, to jednak użyczajmy braciom tego, czego im potrzeba”. I opowiedział mu taką przypowieść: „W jednej okolicy mieszkało dwu rolników. Jeden z nich uprawiał rolę, lecz zbierał plon mały i lichy. Drugi zaniedbał uprawę i nic nie zbierał. Jeśli nastanie głód, który z nich może go przetrzymać?” On odrzekł: „Ten, który miał zbiór, chociaż mały i lichy”. Starzec rzekł: „Tak i my zbierajmy plony, choćby były one małe i skażone, byśmy nie zginęli w czasie głodu”.

III Niedziela Wielkiego Postu 7 marca 2021
07/03

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  7.03.2021

 

 

Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

 

 

Jezus nie zamierza ograniczać przestrzeni, w której możemy się modlić i wielbić Boga. Chce nam jednak przypomnieć, że tym miejscem nie jest jedynie budowla, a nawet świątynia naszego ducha, o której mówi św. Paweł. Nowym sanktuarium, Nową Świątynią jest On sam - ukrzyżowany i zmartwychwstały, cierpiący i chwalebny, który żyje dziś w swoim Kościele.

 

 

 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Misyjny Ad Gentes. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
  W czasie Wielkiego Postu zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 16.15. Zalecki za zmarłych, za których modlimy się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można składać w zakrystii, albo wrzucić do skarbonki z tyłu kościoła.
  W piątek o 18.00 zapraszam na mszę świętą wszystkie dzieci razem z rodzicami. Po mszy św. spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.
  Wieczorem w piątek o 20.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu.
  W sobotę rano o 9.00 zapraszam na zbiórkę naszych ministrantów oraz nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi.
  Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na bieżący rok. Można też zamawiać intencje telefonicznie, codziennie rano do godziny 11.00 i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
  W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na świąteczny wystrój kościoła.
  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Na nadchodzący tydzień Wielkiego Postu niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

 

Szczęść Boże.

 

 


 

 

Mądrość Ojców Pustyni

 

Powiedział [abba Pojmen] i to: „Spytałem kiedyś abba Piotra, ucznia abba Lota: «Kiedy przebywam w celi, moja dusza jest spokojna. Gdy jednak przyjdzie jakiś brat do mnie i powtórzy mi to, co mówią ludzie świeccy, w duszy powstaje niepokój». Abba powiedział mi, co mówił abba Lot: «Twój klucz otwiera twoje drzwi.» «Co znaczą te słowa?», spytałem. On odrzekł: «Jeśli przyjdzie ktoś do ciebie, a ty pytałbyś go: «Jak się masz, skąd przybywasz, jak żyją ci i ci bracia, czy przy­jęli cię oni, czy też nie, wtedy otwierasz dla tego brata bramę ust jego i słuchasz tego, czego nie chcesz». «Tak jest,» powiedziałem. Jak więc powinien postępować człowiek, gdy brat przyjdzie do niego?» Starzec odrzekł: «Cała nauka zawiera się w żalu za grzechy. Gdzie nie ma skruchy, tam niemożliwe jest, by ustrzec swe sumienie». Lecz ja powiedziałem: «Gdy przebywam w celi, przejęty jestem skruchą, kiedy jednak ktoś do mnie przyjdzie lub ja opuszczę celę, zatracam żal za grzechy.» Starzec rzekł na to: «Nie masz bowiem nad nim władzy, lecz w odpowiednim czasie otrzymujesz go, byś mógł go niejako wykorzystać». «Cóż to znaczy?», zapytałem. «Jeśli człowiek stara się o coś, ze wszystkich swych sił, znajdzie to wtedy, gdy będzie tego wymagała jego korzyść duchowa», odrzekł starzec”.

II Niedziela Wielkiego Postu 28 luty 2021
28/02

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  28.02.2021 - Rekolekcje parafialne

 

 

Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
„To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

 

 

Czy chcę wstępować z Jezusem na szczyty życia wewnętrznego? Której góry się najbardziej boję, unikam? Czy doświadczyłem już przemieniającej mocy modlitwy? Czy moja twarz „promieniuje” dobrocią, życzliwością, miłością? Czy doświadczenie Bożej obecności rodzi we mnie radość i bojaźń bożą? Co we mnie wymaga jeszcze przemienienia?

 

 

 Dzisiaj rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Witamy w naszej wspólnocie parafialnej ojca Waldemara Janeckiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i życzymy Bożego Błogosławieństwa i mocy Ducha Świętego w głoszeniu Słowa Bożego. Plan rekolekcji umieszczony jest w gablotce, na stronie internetowej naszej parafii oraz wydrukowany na kartkach.
  Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
  W czasie Wielkiego Postu zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki o 17.15 i Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym w niedzielę o 16.15. Zalecki za zmarłych, za których modlimy się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można składać w zakrystii, albo wrzucić do skarbonki z tyłu kościoła.
  W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszam do udziału w Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź jest codziennie 15 minut przed mszą świętą. Odwiedziny chorych odbędą się przed świętami wielkanocnymi w piątek 26 marca.
  W piątek o 18.00 zapraszam na mszę świętą wszystkie dzieci razem z rodzicami. Po mszy św. spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.
  Wieczorem w piątek o 20.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu.
  W sobotę rano o 9.00 zapraszam na zbiórkę naszych ministrantów oraz nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi.
  Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na nowy rok 2021. Można też zamawiać intencje telefonicznie, codziennie rano do godziny 11.00 i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
  W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz misyjny Ad Gentes.
  Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci. Na nadchodzący tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.

 

 

Szczęść Boże.

 

 


 

 

Mądrość Ojców Pustyni

 

Powiedział abba Antoni: „Zobaczyłem wszystkie sidła nieprzyjaciela rozpostarte na ziemi, jęknąłem więc i powiedziałem: «A któż się im wymknie?» I usłyszałem głos mówiący do mnie: «Pokora»” .

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.