Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gostyni

Ogłoszenia duszpasterskie

XV Niedziela Zwykła 14 lipca 2024
14/07

XV NIEDZIELA ZWYKŁA  14.07.2024

 

 

Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

 

 

Tylko ten, kto jest przy Nim, poznaje Go i może Go w sposób właściwy głosić. Ten, kto jest z Nim, nie zachowuje tego dla siebie, lecz musi przekazywać dalej to, co znalazł. […] Zechciejmy polubić bycie przy Panu. Wtedy możemy wszystko Jemu powiedzieć, z Nim omówić swoje pytania, swoje troski i swoje obawy. Możemy także wyrazić swoje nadzieje, swoją wdzięczność, rozczarowania, prośby i nadzieje. Wtedy ciągle możemy Mu powtarzać: Panie, ześlij robotników na Twoje żniwo! Panie, pomóż mi być dobrym robotnikiem Twojej winnicy! /Benedykt XVI - papież/

 

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje mszy św. Można to czynić telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii. Jest sporo okazji do modlitwy za rodziny, chorych, dzieci i młodzież i o nawrócenie. Zachęcam do zamawiania intencji na lipiec i sierpień.

 W piątek zapraszam o 20.00 na Adorację Najświętszego Sakramentu.
 W przyszłą niedzielę będzimy obchodzić IV Światowy Dzień Dziadka i Osób Starszych, ustanowiony przez papież Franciszka.
 W przyszłą niedzielę po każdej mszy świętej i w sobotę po mszy o 17.00 będzie udzielane specjalne błogosławieństwo dla kierowców i ich pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na WŚSD w Katowicach.
 Zachęcamy wszystkich parafian do wpisywania intencji w specjalnym zeszycie wyłożonym z tyłu kościoła. Intencje dołączymy do swoich próśb i podziękowań pielgrzymując w sierpniu na Jasną Górę.
 W trwającym okresie wakacji i urlopów zapraszam do modlitwy w naszym kościele, który pozostaje otwarty.
 Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień wakacji niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Jak mamy się modlić?

 

Niektórzy bracia pytali abba Makarego: „Jak mamy się modlić?”. Starzec im odpowiedział: „Nie potrzeba gadaniny; ale wyciągnijcie ręce i mówcie: «Panie, zmiłuj się nade mną według Twej woli i wiedzy!». A w pokusie: «Panie, wspomóż mnie!». A Bóg sam wie najlepiej, co dla nas jest dobre, i zmiłuje się nad nami”.
Abba Nil powiedział: „Modlitwa jest dzieckiem łagodności i opanowania”. Powiedział także: „Cokolwiek zniesiesz cierpliwie jako mądry, to ci przyniesie owoc w czasie modlitwy”.
Powiedział abba Ksantias: „Łotr wisiał na krzyżu, a za jedno słowo został usprawiedliwiony; Judasz zaś należał do grona apostołów, a w ciągu jednej nocy stracił owoce wszystkich swoich trudów i spadł z nieba do piekła. Dlatego niech się nikt nie przechwala swoimi dobrymi uczynkami; bo wszyscy, którzy ufają sami sobie, upadają”.

XIV Niedziela Zwykła 7 lipca 2024
07/07

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA  7.07.2024

 

 

Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność.

 

 

„Fiasko” Jezusa w Nazarecie jest lekcją dla jego uczniów, dla nas. Stając w obliczu niepowodzenia, porażki, niezrozumienia, odrzucenia, w ostrzu krytyki, przypominajmy sobie, co przydarzyło się naszemu Mistrzowi. Przypominajmy sobie również Jego ostrzeżenie: Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził [...] Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać (por. J 15, 18-25) i w pokorze prośmy Go o odwagę i moc Jego Ducha.

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Stolicę Apostolską. Po mszach świętych przeprowadzona zostanie zbiórka na pomoc dla poszkodowanych wskutek trąby powietrznej jaka przeszła nad naszym regionem. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W piątek zapraszam o 20.00 na Adorację Najświętszego Sakramentu.
 W sobotę 13 lipca przypada Dzień Fatimski. O 18.00 zapraszam na nabożeństwo fatimskie i procesję z figurą Matki Bożej wokół kościoła.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Można je zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.  Jest sporo okazji do modlitwy za rodziny, chorych, dzieci i młodzież i o nawrócenie. Zachęcam do zamawiania intencji na lipiec i sierpień.
 Wszystkich parafian zacbęcam do wpisywania intencji w specjalnym zeszycie wyłożonym z tyłu kościoła. Intencje dołączymy do swoich próśb i podziękowań pielgrzymując w sierpniu na Jasną Górę.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
 Zachęcam do czytanie prasy katolickiej. Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Modlitwa Jezusowa uczy walczyć

 

Modlitwa Jezusowa uczy nas walczyć. Uczy nas zmagać się z sobą, ze swoimi myślami, ze swoimi namiętnościami, ze swoimi pragnieniami, ze swoimi słabościami. To podczas praktyki dochodzi do głosu to, co jest w nas najbardziej wewnętrzne i być może przykryte różnymi warstwami. Modlitwa Jezusowa uczy nas także walczyć ze złym duchem. Jednak nie przy pomocy naszej siły, ale przede wszystkim przy pomocy łaski Bożej. Ona jest decydująca.
Tym w niebiosach nasz Bóg ofiarował nieśmiertelność, a dla tych na ziemi stworzył zmienność. Podarował też życie i ruch w każdej rzeczy – a wszystko to ze względu na człowieka. Niechaj nie porwie cię więc życiowa ułuda demona, który podpowiada duszy niegodziwe rozmyślania, lecz natychmiast, rozmyślając nad niebiańskimi dobrami, powiedz sobie w duchu: „Jeśli zechcę, w mojej mocy jest zwyciężyć w tej walce z namiętnością. Nie zwyciężę jednak, jeśli będę chciał realizować moje pragnienie”. Ćwicz się zatem w tym, co jest w stanie zbawić twoją duszę / Pseudo-Antoni Wielki, Naszego w gronie świętych Ojca Antoniego Wielkiego pouczenia o zachowaniu ludzi i właściwym sposobie postępowania, [w:] Pseudo-Antoni Wielki. Izajasz Anachoreta/.

 

XIII Niedziela Zwykła 30 czerwca 2024
30/06

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA  30.06.2024

 

 

Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

 

 

Pierwszą z uzdrowionych jest kobieta cierpiąca na upływ krwi, związany prawdopodobnie z krwawieniem narządów rodnych. Dwunastoletni okres choroby był niezwykle uciążliwy. Krwawienie było chorobą wstydliwą. Ponadto sprawiało, że według Prawa była stale rytualnie nieczysta. Ta kobieta przeszła już nieskończenie długą drogę. /.../ Pan Bóg czasem dopuszcza „dwunastoletni krwotok”,pozwala się „wykrwawiać”. Pragnie bowiem, byśmy przekonali się na własnej skórze, że nasze siły, spryt, pieniądze nie zawsze pomogą. Są w życiu sytuacje i doświadczenia, które może odmienić i uzdrowić tylko sam On. Im wcześniej to zrozumiemy, tym krócej będziemy cierpieć.

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na sprzątanie kościoła i kwiaty. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 Dzisiaj swoją uroczystość odpustową obchodzi parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła. Z tego względu nie będzie dzisiaj niedzielnych nieszporów.
 Dzisiaj w niedzielę, po każdej Mszy Świętej, młodzież będzie sprzedawać słodkie wypieki przygotowane przez uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Ofiara za ciasto jest dobrowolna, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na organizację tegorocznej pielgrzymki. Prosimy też o duchowe wsparcie na czas naszego pielgrzymowania Wszystkich pielgrzymów zapraszam na  spotkanie organizacyjne w czwartek 4 lipca o godz. 18.30 w kościele.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszam do uczestnictwa w Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź święta jest codziennie 15 minut przed mszą św.
 W I piątek od godziny 9.00 odwiedzimy z posługą sakramentalną naszych chorych i starszych parafian.
 W I piątek zapraszam na całodzienną adorację, którą rozpoczniemy od 8.30, a o 20.00 zapraszam na Adorację Najświętszego Sakramentu połączoną ze śpiewem i słuchaniem Słowa Bożego.
 Od 1 lipca do końca września Kaplica na cmentarzu będzie wyłączona z użytku na czas remontu.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Po mszach świętych przeprowadzona zostanie zbiórka na pomoc dla poszkodowanych wskutek trąby powietrznej jaka przeszła nad naszym regionem. /Pszczyna i Ćwiklice/
 Z tyłu kościoła jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Rady Benedyktyńskie

 

Przed walką wojownik powinien działać w taki sposób, aby zapobiec napaści albo zauważyć przeciwnika na samym początku, a nawet przygotować zwycięstwo. Dlatego w pierwszej kolejności powinien on ograniczyć obszar grzesznych poruszeń, sprowadzić je do jednego miejsca, gdyż w ten sposób będzie mu nie tylko łatwiej zauważać wszelkie wzburzenia, ale też lepiej będzie widać, gdzie kierować swoje siły / Fragment książki Droga do zbawienia

XII Niedziela Zwykła 23 czerwca 2024
23/06

XII NIEDZIELA ZWYKŁA  23.06.2024

 

 

Wielki prorok powstał między nami i Bóg nawiedził lud swój.

 

 

Obecność Boga w naszym życiu nie chroni nas przed przeciwnościami i niebezpieczeństwem, tak jak obecność Jezusa w łodzi nie chroniła Apostołów przed gwałtownym wichrem i falami zalewającymi łódź. Obecność Boga (komunia z Nim) bezwzględnie chroni nas tylko przed śmiercią wieczną. Owszem, niekiedy Bóg w cudowny sposób ucisza burze w naszym życiu, ale pozwala też, byśmy zmagali się z przeciwnościami. One są bowiem bardzo nam potrzebne. Bez przeciwności i trudności nie ma wzrostu w Miłości, a przecież to jest nam najbardziej potrzebne.

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na pomoc dla poszkodowanych wskutek trąby powietrznej, która przeszła nad naszym regionem /między innymi nad Pszczyną i Ćwiklicami/ Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W sobotę przypada Uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Zapraszam na mszę świętą w intencji parafian o godzinie 8.00.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Po mszy świętej przeprowadzona będzie zbiórka na sprzątanie kościoła i kwiaty.
 W niedzielę, 30 czerwca, po każdej Mszy Świętej, młodzież będzie sprzedawać słodkie wypieki przygotowane przez uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Ofiara za ciasto jest dobrowolna, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na organizację tegorocznej pielgrzymki. Zachęcamy do obejrzenia albumów z poprzednich pielgrzymek.
 W przyszłą niedzielę swoją uroczystość odpustową przeżywać będzie parafia św. Apostołów Piotra i Pawła. Z tego powodu nie będzię u nas nieszporów niedzielnych.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Sztuka modlitwy u Ewagriusza z Pontu. O gestach i wytrwałości, które kształtują życie duchowe

 

Ewagriusz podkreśla znaczenie ciszy przed modlitwą. Czy w dzisiejszym zgiełkliwym świecie, ta praktyka jest jeszcze bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej? Jakie są Ojca rady dla współczesnych ludzi próbujących znaleźć ciszę dla swojej modlitwy?

 

Wyciszenie jest zawsze fundamentalne w spotkaniu z Bogiem. Mówimy jednak o dwóch sprawach: czymś innym jest cisza, która oznacza uwolnienie od zgiełku wielkiego miasta czy Internetu, a czym innym wyciszenie, w którym chodzi o stopniowe odrywanie się od własnych wyobrażeń, pamięci, pokus i niepokoju. Ewagriusz mieszkał na pustyni kilkanaście lat, ale o wyciszenie walczył aż do śmierci. Jeśli ktoś szuka wyciszenia powinien pracować na obydwu polach: ograniczenie bodźców, korzystania z Internetu, unikanie plotek, ciekawości, skupienie się na tu i teraz – to jeden aspekt. Z drugiej strony mamy kontakt z Bogiem, zapraszanie Go do każdego aspektu naszego życia, świadome przeżywanie własnych myśli, akceptacja otaczającej rzeczywistości i stawianie konsekwentnie małych kroków – to chyba podstawowe narzędzia pracy. /o. Szymon Hiżycki OSB/

XI Niedziela Zwykła 16 czerwca 2024
16/06

XI NIEDZIELA ZWYKŁA  16.06.2024

 

 

Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

 

 

Dzisiejsza Ewangelia jest pełna nadziei. Sam Chrystus daje nam gwarancje, że działa w życiu każdego z nas. Działa często w sposób niezauważony, jak ziarno w ziemi. I warto pamiętać, że nawet jak tego nie czujemy, łaska Boża w nas działa. Ale dzisiejsze przypowieści przypominają nam o jeszcze jednej ważnej rzeczy, wiara jest czymś naturalnym. Jej wzrost też powinien być naturalny, wiara powinna w nas wzrastać i dojrzewać. Kiedy byliśmy dziećmi do wiary skłaniali nas rodzice czy też atmosfera kościoła. Gdy jesteśmy dorośli to już nie wystarcza potrzebne jest doświadczenie modlitwy, bliskiej relacji z Bogiem. To rodzi wiarę dojrzałą, wypełnioną miłością do Boga - miłością bezgraniczną i bezwarunkową.

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W piątek o 8.00 zapraszam nauczycieli, rodziców i dzieci na mszę świętą dziękczynną z okazji zakończenia roku szkolnego. W czwartek od godziny 17.00 będzie okazja do spowiedzi dla wszystkich dzieci.
 Rozpoczynają się wakacje dla dzieci. Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnienie praktyk religijnych, a szczególnie udziału w niedzielnej mszy świętej.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Zgodnie z prośbą Księdza Arcybiskupa po mszach św. przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka na  Caritas – Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które aktualnie wspiera ponad 9 tys. osób z 14 krajów.
 Serdecznie dziękuję za ofiary złożone przy zakupie ciasta, które będą przeznaczone na organizację naszej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Nasza pielgrzymka odbędzie się od 8 do 11 sierpnia. Zaplanowaliśmy jeszcze jedną słodką niedzielę na 30 czerwca. Zapraszamy.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Modlitwa Imieniem Jezus

 

To przytomne bycie w Obecności Bożej jest kluczowe. Dobrze jest często kierować myśl ku Bogu i uświadamiać sobie, że jest niemożliwe, aby nie być w Jego Obecności. Czy jesteśmy skupieni, czy nie, czy pamiętamy o tym, czy zapominamy, to Bóg i tak jest przy nas stale obecny… Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Ta formuła stała się klasycznym wezwaniem modlitwy Jezusowej. Składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi wezwanie Jezusa, z wypowiedzeniem Jego Imienia oraz wyznaniem Jego Bóstwa. Zawiera zatem uwielbienie, adorację, wyznanie wiary. Druga część jest prośbą o miłosierdzie. Wyraża skruchę i prośbę do Boga o zmiłowanie się nad człowiekiem, który staje przed Nim jako grzesznik. Słowa formuły nawiązują do słów z Nowego Testamentu: wołania niewidomego – Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną (Łk 18,38) oraz modlitwy celnika – Boże, miej litość dla mnie, grzesznika (Łk 18,13).

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.