Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gostyni

Ogłoszenia duszpasterskie

X Niedziela Zwykła 9 czerwca 2024
09/06

X NIEDZIELA ZWYKŁA  9.06.2024

 

 

Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony, a Ja,
gdy zostanę nad ziemię wywyższony,
przyciągnę wszystkich do siebie.

 

 

Grzech przeciw Duchowi Świętemu jest wyrazem wewnętrznego oporu i świadomym odrzuceniem zbawienia z wszystkimi jego konsekwencjami. Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: „Miłosierdzie Boże nie zna granic, lecz ten, kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego. Taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i wiecznej zguby” (KKK 1864).

 

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii.
 W sobotę wieczorem o 18.00 zapraszam Dzieci Maryi i Ministrantów razem z rodzicami na spotkanie przy ognisku. Chcemy się wzmocnić na duchu i na ciele oraz podsumować cały rok  formacji.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

Dzisiaj w niedzielę, po każdej Mszy Świętej, młodzież będzie sprzedawać słodkie wypieki przygotowane przez uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Ofiara za ciasto jest dobrowolna, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na organizację tegorocznej pielgrzymki. Zachęcamy do obejrzenia albumów z poprzednich pielgrzymek, oraz do zapisu na tegoroczną, która odbędzie się w dniach 8 - 11.08. Zapisy trwają do końca czerwca.
 Także dzisiaj po południu o 16.00 zapraszam na koncert zespołu dziecięcego „BOŻA RADOŚĆ z Łazisk Górnych. Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

 


 

 

Modlitwa i wytrwałość – droga do Bożego pokoju

 

1. Ewagriusz z Pontu z jednej strony, jest mistrzem życia poświęconego Bogu, ale z drugiej – aż do końca toczył walkę na śmierć i życie. I to właśnie z tego podwójnego autentycznego doświadczenia wyrasta jego ogromny autorytet oraz łagodność, do której w pismach bardzo często zachęcał.

2. W wypadku, kiedy próbujemy zaspokoić nasze potrzeby czy uczucia przez podporządkowanie sobie rzeczywistości i próbę posiadania czegoś lub kogoś na własność, Ewagriusz radzi, aby działać na odwrót: zawłaszczenie nie daje pokoju, trzeba wyrzec się tej zgubnej namiętności przez post, polegający nie tylko na ograniczeniu jedzenia, ale też higienę w innych aktywnościach, którymi się karmimy na co dzień.

3. Trudy to akceptacja prostego faktu, że dobro wymaga wysiłku i Bóg oczekuje, że podejmiemy współpracę z Jego łaską. Odsunięcie od świata z kolei to stan wolności – zależmy od Boga, naszego Pana, a nie od przemijającego świata i zaspokajania naszych zachcianek. Nie musimy hołdować opiniom ludzkim, ale trzeba nam słuchać tego, do czego wzywa nas Pan.

IX Niedziela Zwykła - 2 czerwca 2024
02/06

IX NIEDZIELA ZWYKŁA  2.06.2024

 

 

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie

 

 

To właśnie w dzień szabatu Jezus pośród zbóż udziela bardzo ważnej lekcji swoim uczniom. „Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu” – oznacza to, że każde prawo, w tym nawet najświętsze prawo szabatu, jest ustanowione dla dobra człowieka. Jezus nie podważa ważności szabatu, ale wprowadza człowieka w jego właściwe przeżycie. Człowiek został stworzony do tego, by miłował Boga i w ten sposób dotarł do szabatu. Chrześcijanin, świętując dzień święty, jakim jest niedziela, ma zbliżać się do Boga, który dał mu ten czas dla uświęcania.

 

 

 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca. Zapraszam do uczestnictwa w Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty. Spowiedź święta jest codziennie 15 minut przed mszą św.
 Od niedzieli do czwartku zapraszam na msze św. i nabożeństwa eucharystyczne i procesje w oktawie Boże Ciała.
 W piątek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rano o 8.30 odprawiamy specjalne nabożeństwo z przebłaganiem i dziękczynieniem oraz Aktem poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświetszemu Sercu Pana Jezusa.
 W I piątek od godziny 9.00 odwiedzimy z posługą sakramentalną naszych chorych i starszych parafian.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

 Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przygotowały kościół i obejście do świętowania Uroczystości Bożego Ciała. Dziękuję państwu Wojtyczka, sąsiadom oraz rodzicom dzieci komunijnych i rodzicom młodzieży bierzmowanej za przygotowanie dekoracji i kwiaty w miejscu ołtarzy i sprzątanie kościoła. Pani Katarzynie i Pani Karolinie dziękuję za dekorację ołtarza w prezbiterium kościoła. Rodzicom z dziećmi dziękuję za udział w procesji i sypanie kwiatków, strażakom dziękuję za niesienie baldachimu i czuwanie nad bezpieczeństwem procesji, całej służbie liturgicznej za przygotowanie uroczystości. Dziękuję także urzędowi gminy za pomoc przy oczyszczeniu naszego parafialnego parkingu.

 

 W niedzielę, 9 czerwca, po każdej Mszy Świętej, młodzież będzie sprzedawać słodkie wypieki przygotowane przez uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Ofiara za ciasto jest dobrowolna, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na organizację tegorocznej pielgrzymki. Zachęcamy do obejrzenia albumów z poprzednich pielgrzymek, oraz do zapisu na tegoroczną, która odbędzie się w dniach 8 - 11.08. Zapisy trwają do końca czerwca. Przyjdź, skosztuj i wesprzyj naszą wspólną inicjatywę, a w sierpniu wyrusz razem z nami!
 Także w niedzielę 9 czerwca po południu o 16.00 zapraszam na koncert zespołu dziecięcego „BOŻA RADOŚĆ z Łazisk Górnych.
 W sobotę 8 czerwca o 8.30 Dzieci Maryi i Ministranci wyjeżdżają do Ojcowa i Tyńca. Są jeszcze wolne miejsce. Zainteresowanych rodziców i dzieci proszę o kontakt.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

Niedziela - Uroczystość Trójcy Świętej 26 maja 2024
26/05

NIEDZIELA - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ.  26.05.2024

 

 

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

 

 

Nie jest łatwo być świadkiem Jezusa dziś. Ale w tej misji nie jesteśmy osamotnieni. Wspierają nas święci i męczennicy. Wspierają nas współcześni świadkowie, ludzie głębokiej wiary i nadziei. A przede wszystkim jest z nami i prowadzi nas sam Jezus zmartwychwstały poprzez swego Ducha: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

 

 

 Dziś obchodzimy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Dzisiaj odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej. Polecamy pielgrzymów w naszych modlitwach.
 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona będzie zbiórka na sprzątania kościoła i kwiaty. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W niedzielę o 20.45 przed kościołem przy pomniku Św. Jana Pawła II zapraszam na Apel Jasnogórski. Chcemy przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II modlić się za ojczyznę, o pokój i wiarę.
 Zapraszam na nabożeństwa majowe: - dzisiaj w niedzielę o 16.30, w poniedziałek o 17.30, we wtorek i środę po mszy porannej.
 W czwartek 30 maja obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - składamy publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu w procesji teoforycznej.
 Wspólna procesja rozpocznie się w naszym kościele Podwyższenia Krzyża Św. po mszy porannej ok. godz. 8.30 i zakończy się przy kościele Św. Piotra i Pawła. Bardzo proszę o przygotowanie ołtarzy na tę uroczystość. Jeden z ołtarzy będzie u państwa Wojtyczka - o pomoc w dekoracji proszę sąsiadów i mieszkańców ulicy Rybnickiej. Drugi ołtarz będzie przy Szkole Podstawowej - o pomoc w dekoracji proszę rodziców Dzieci I Komunijnych i rodziców młodzieży bierzmowanej, a także sąsiadów. Strażaków prosimy o zabezpieczenie trasy przejścia procesji, parafian o udekorowanie domów i trasy. Do udziału w procesji zapraszam poczty sztandarowe, dzieci Komunijne w strojach i dzieci w bieli sypiące kwiatki.
 Kolekta Uroczystości Bożego Ciała przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
 Od 31 maja do 6 czerwca trwać będzie Oktawa Bożego Ciała. W tych dniach codziennie zapraszam do udziału w nabożeństwach eucharystycznych i procesji wokół kościoła. Zapraszam szczególnie tegoroczne dzieci komunijne wraz z rodzicami.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii.
 W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Zapraszam na mszę świetą w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu NMP.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
 Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 

W niedzielę, 9 czerwca, po każdej Mszy Świętej, będą sprzedawane słodkie wypieki przygotowane przez uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Ofiara za ciasto jest dobrowolna, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na organizację tegorocznej pielgrzymki. Zachęcamy do obejrzenia albumów z poprzednich pielgrzymek, oraz do zapisu na tegoroczną, która odbędzie się w dniach 8 - 11.08. Zapisy trwają do końca czerwca. Przyjdź, skosztuj i wesprzyj naszą wspólną inicjatywę, a w sierpniu wyrusz razem z nami!

Niedziela - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 19 maja 2024
19/05

NIEDZIELA  UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚW.  19.05.2024

 

 

Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych
i zapal w nich ogień swojej miłości.

 

 

Nasz świat potrzebuje Ducha Świętego nie po to, by zyskać na estetyce, by stać się lepszy i ładniejszy, ale by przetrwać, by nie dokonać samozagłady. To Boże działanie przechodzi przez nasze sumienia, umysły i serca. Będzie skuteczne tylko wtedy, gdy pozwolimy się temu Duchowi przekształcić, nawrócić

 

 

 Dziś obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto dopełnienia Tajemnicy Paschalnej, przekazania jej w życie i działanie Kościoła.
 Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorego.
 W poniedziałek o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W czwartek obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pamiętajmy w modlitwie o powołanych i módlmy się o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
 Zapraszam na nabożeństwa majowe, które odprawiane będą w następujących godzinach:

    - w poniedziałek i piątek o 17.30, w czwartek o 18.45 przy kapliczce na ulicy Rybnickiej 289
    - we wtorek i środę po mszy porannej.
    - w sobotę i niedzielę o 16.30.

 

 W sobotę rano o 9.00 zapraszam na zbiórkę naszych ministrantów. O 10.00 spotkanie Dzieci Maryi.
 W niedziele majowe o 20.45 przed kościołem przy pomniku Św. Jana Pawła II zapraszam na Apel Jasnogórski. Chcemy przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II modlić się za ojczyznę, o pokój i wiarę.
 W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Jest to także dzień pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Wolne intencje są wyświetlone na stronie internetowej parafii.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona będzie zbiórka na sprzątania kościoła i kwiaty.

 

 Uroczystość Bożego Ciała w tym roku przypada 30 maja. Odbędzie się wspólna procesja, która rozpocznie się w naszym kościele Podwyższenia Krzyża Św. po mszy porannej ok. godz. 8.30 i zakończy się przy kościele Św. Piotra i Pawła. Bardzo proszę o przygotowanie ołtarzy na tę uroczystość. Jeden z ołtarzy będzie u państwa Wojtyczka - o pomoc w dekoracji proszę sąsiadów i mieszkańców ulicy Rybnickiej. Drugi ołtarz będzie przy Szkole Podstawowej - o pomoc w dekoracji proszę rodziców Dzieci I Komunijnych, rodziców młodzieży bierzmowanej oraz sąsiadów.
Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 Nasza parafia organizuje pieszą pielgrzymkę do Częstochowy w dniach od 8 do 11 sierpnia 2024 roku. Trasa pielgrzymki prowadzi przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przybliżony koszt pielgrzymki to 300 zł. /w tym są przejazdy autokarem, noclegi i częściowe wyżywienie/. Dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, którzy wykażą się inicjatywą w przygotowaniu hasła, baneru czy rozważań drogi krzyżowej itp., koszty pielgrzymki pokrywa Ks Proboszcz. Zapisy trwają do końca czerwca.

 

 

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.