Parafia Rzymskokatolicka
Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gostyni

Ogłoszenia duszpasterskie

XXV Niedziela Zwykła 24 września 2023
24/09

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 24.09.2023

 

 

Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

 

 

Bóg jest Ojcem i przyjmuje do swojej rodziny wszystkich bez wyjątku. Kimkolwiek bylibyśmy, uzdolnieni lub nie, wykwalifikowani lub nie, odważni czy lękliwi, będący u początku naszego życia, w jego południu czy u schyłku. Jesteśmy oczekiwani. Na każdym etapie życia możemy powierzyć się dobroci, hojności i miłosierdziu Boga. Nawet gdy będzie już “godzina jedenasta”, a więc jesień naszego życia.

 

 

 Dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy z powodu wojny czy innych nieszczęść są zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.
 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Po mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W poniedziałek wieczorem o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii.
 W piątek o 20.00 zapraszam na Adorację Najświętszego Sakramentu połączoną ze śpiewem.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów i nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi oraz nowe dzieci, które chcą należeć do tej wspólnoty.
 Od przyszłej niedzieli rozpoczyna się miesiąc październik. Zapraszam wszystkich na nabożeństwa różańcowe. Uczestnictwo w nabożeństwach różańcowych daje możliwość zyskania odpustu zupełnego. Różaniec będzie w następujących godzinach:

 

- poniedziałki, czwartki i piątki o 17.15.
- wtorki i środy rano o 7.15.
- soboty i niedziele o 16.15.

 

 Powstaje nowa Róża Różańcowa św. Marty. Osoby, które pragną należeć do tej grupy modlitewnej, prosimy o kontakt w zakrystii albo z panią Apolonią Kempa.
 Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przygotowały nasz kościół do świętowania uroczystości odpustowej. Dziękuję Urzędowi Gminy za pomoc w zorganizowaniu sprzątania  parkingu. Dziękuję osobom, które sprzątały kościół i obejscie. Dziękuję za przygotowaną dekorację i kwiaty oraz pocztom sztandarowym za udział w procesji.
 Serdecznie dziękuję orkiestrze Elektrowni „Łaziska” za uczestnictwo w sumie odpustowej. Dziękuję także najbliższym współpracownikom - panu kościelnemu Jankowi, pani organistce, służbie liturgicznej, za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.
 Dziękuję wszystkim, którzy ofiarowali swój sprzęt elektryczny i elektroniczny na pomoc kościołowi na wschodzie i Afryce.
 W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na WŚSD w Katowicach. Po mszy przed kościołem przeprowadzona będzie zbiórka na pomoc dla poszkodowanych wskutek trzęsienia ziemi w Maroku i Libii.
 Zachęcam do lektury prasy religijnej jest Gość Niedzielny i nowy numer Małego Gościa. Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

 

 


 

 

Ziarna różańca to ziarna zboża z plonu, który zbiera się gdzie indziej. Ta natarczywa modlitwa, oparta na powtarzaniu tych samych słów, jest zbliżona do języka uwielbienia, tak drogiego mistykom. Istnieje zresztą bardzo prosty sposób, aby zabezpieczyć tę modlitwę przed mechanizmem: odmówcie pierwszy paciorek za jakąś osobę; zaraz pojawi się w waszej pamięci inna, potem będzie ich dziesięć, dwadzieścia, a wtedy różaniec wyda wam się nie za długi, ale za krótki. Przekonacie się, że wasz bliźni bardzo potrzebuje waszej modlitwy.

Niedziela - Odpust Parafialny
17/09

NIEDZIELA - ODPUST PARAFIALNY  17.09.2023

 

 

Uwielbiamy Cię, Chryste, i błogosławimy Ciebie,
bo przez Krzyż Twój święty świat odkupiłeś.

 

 

Dlaczego Jezus nazywa swoją śmierć na krzyżu wywyższeniem? Dlatego, że największym wywyższeniem człowieka jest Miłość. A krzyż Jezusa jest wielkim wyznaniem Jego Miłości do nas. Jeśli chcemy być wywyższeni „ponad niebiosa”, uczmy się Miłości. Ona nie daje sławy (na ogół). Nie daje też pieniędzy, ani władzy. Daje jednak prawdziwą wielkość. Daje wręcz boskość, bo czyni nas bardzo konkretnie uczestnikami Bożego życia.

 

 

 Dziś w niedzielę przeżywamy w naszej parafii uroczystość odpustową. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Suma odpustowa odbędzie się o godzinie 11.30. Serdecznie witam w naszej parafii ks. Andrzeja Marcaka, emerytowanego proboszcza z parafii Wniebowzięcia NMP w Czerwionce Leszczynach - Czuchowie, który jest naszym odpustowym kaznodzieją. O godzinie 16.15 zapraszam na Nieszpory odpustowe. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 W tym tygodniu obchodzimy kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców
 W poniedziałek wieczorem o 19.00 zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego.
 W czwartek na mszę o godzinę 18.00 zapraszam młodzież naszej parafii a szczególnie wszystkich kandydatów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania razem z rodzicami. Po mszy spotkanie organizacyjne.
 W piątek o 18.00 msza św. szkolna, na którą zapraszam wszystkie dzieci naszej parafii. Po mszy spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów i nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. O 10.00 zapraszam na spotkanie Dzieci Maryi oraz nowe dzieci, które chcą należeć do tej wspólnoty.
 Powstaje nowa Róża Różańcowa św. Marty. Osoby, które pragną należeć do tej grupy modlitewnej, prosimy o kontakt w zakrystii albo z panią Apolonią Kempa.
 Zapraszam parafian do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD itp.) Sprzęt można przywieźć od poniedziałku 18 września - do środy 20 września przed probostwo. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy na Wschodzie i krajach Afryki. Informacje na temat prowadzonej akcji są na ulotkach i plakatach z tyłu kościoła.
 W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Po mszy przed kościołem przeprowadzona będzie zbiórka na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni.
 Zachęcam do lektury prasy religijnej jest Gość Niedzielny i nowy numer Małego Gościa. Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem.  Szczęść Boże.

 

 


 

Witaj o Krzyżu

 

Witaj, o Krzyżu, dający życie, Tyś niezwyciężonym dowodem litości, o bramo rajska, pociecho wierzących, o twierdzo Kościoła; Tyś zniszczył zepsucie, pochłonął i zburzył moc śmierci, a nas podniosłeś z ziemi do rzeczy niebieskich. Tyś znakiem niezwyciężonym, przeciwnikiem szatanów, chwałą męczenników, prawdziwą ozdobą Świętych, bramą zbawienia...
Witaj, Krzyżu Pana, który uwolniłeś ludzkość z przekleństwa; Tyś znakiem prawdziwej radości, Tyś przez swoje podwyższenie obalił wszystkich nieprzyjaciół. O czci najgodniejszy, Tyś naszym wspomożeniem, Tyś siłą królów, wytrwałością, sprawiedliwych, odrodzeniem grzeszników...

XXIII Niedziela Zwykła 10 września 2023
10/09

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA  10.09.2023

 

 

W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

 

 

Dzisiejsza Ewangelia przede wszystkim przypomina nam, że wszyscy jesteśmy grzesznikami. Ciągle grzeszymy. Ciągle się przewracamy. Wszyscy. Dlatego potrzebujemy pomocy. Dlatego nie możemy pozostać obojętni względem siebie. Widząc grzech drugiego człowieka, który wymaga upomnienia winniśmy zareagować. Nie jesteśmy odpowiedzialni za zło, które popełnia drugi człowiek, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, by mu pomóc powrócić na drogę do Boga, by powrócił do wspólnoty Kościoła.

 

 

 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać.
 Dziś w niedzielę gościmy w naszej parafii zespół „Czeremszyna” z Ukrainy, który będzie śpiewał i modlił się z nami na Eucharystii. Po mszach świętych będzie też możliwość złożenia ofiary na pomoc dla dzieci i rodzin z Ukrainy.
 Dziś w II niedzielę września odbywa się pielgrzymka do sanktuarium NMP w Pszowie.
 We wtorek 12 września obchodzimy Uroczystość NMP Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji.
 We wtorek od godziny 16.00 zapraszam wszystkich chętnych do sprzątania naszego kościoła i obejścia przed uroczystością odpustową.
 W środę 13 września przypada Dzień Fatimski. Zapraszam o 18.00 na mszę świętą oraz na nabożeństwo i procesję z figurą Matki Bożej.
 W czwartek obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to uroczystość patronalna naszego kościoła. Wieczorem o 18.00 msza święta w intencji zmarłych i żyjących fundatorów i budowniczych naszego kościoła. Można też przynieść krzyże do poświęcenia.
 W piątek o 18.00 zapraszam na mszę św. dzieci i młodzież naszej parafii.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów i nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. Dzieci Maryi zapraszam na spotkanie o 10.00.
 W niedzielę 17 września przeżywać będziemy Odpust Parafialny. Msze św. będą sprawowane o godzinie 7.30, o 11.30 uroczysta Suma Odpustowa i o 17.00. Kazania wygłosi ks. Andrzej Marcak emerytowany proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Czerwionce Leszczynach - Czuchowie. Nieszpory odpustowe o godzinie 16.15. Do udziału w uroczystościach odpustowych zapraszam wszystkich parafian i gości, poczty sztandarowe, dzieci komunijne wraz z rodzicami. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
 Powstaje nowa Róża Różańcowa św. Marty. Osoby, które pragną należeć do tej grupy modlitewnej, prosimy o kontakt w zakrystii albo z panią Apolonią Kempa.
 Zapraszam parafian do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD itp.) Sprzęt można przywieźć od poniedziałku 18 do środy 20 września przed probostwo. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy na Wschodzie i krajach Afryki.
 Dziękuję wszystkim uczestnikom pielgrzymki na Jasną Górę za wspólne wędrowanie, modlitwę, śpiew. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg naszej pieszej pielgrzymki. Dziękuję Piotrowi za przygotowanie trasy, noclegów i koordynację logistyczną tego wydarzenia. Dziękuję panom, którzy pilnowali bezpieczeństwa naszej kolumny na drodze. Dziękuję Konstancji, Markowi i Małgosi za muzyczne wsparcie i prowadzenie śpiewu. Dziękuję paniom, które upiekły ciasto. Dziękuję panu Jurkowi i panu Henrykowi za pomoc przy transporcie bagaży. Dziękuję też wszystkim, którzy wsparli nas finansowo oraz towarzyszyli nam swoją modlitwą.
 Zachęcam do lektury prasy religijnej jest Gość Niedzielny i nowy numer Małego Gościa. Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

XXII Niedziela Zwykła 3 września 2023
03/09

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA  3.09.2023

 

 

Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

 

 

Podjęcie trudu życia i krzyża jest zewnętrznym rozpoznawczym znakiem ucznia Jezusa. Jest kryterium dla mnie i dla innych, czy podążam za Jezusem, czy tylko udaję, wyznaję Jezusa ustami, a w rzeczywistości załatwiam własne interesy i nie mam z Nim nic wspólnego. W takiej sytuacji może nas spotkać przykre doświadczenie, które było udziałem Piotra. Jako jedyny odpowiedział na pytanie, kim jest Jezus i jako jedyny z uczniów, choć najbliższy Mistrzowi, usłyszał twarde, bolesne słowa.

 

 

 Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdy dar składam serdeczne Bóg zapłać. Dziś w pierwszą niedzielę września odbywa się w katedrze w Katowicach Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.
 W poniedziałek rano o 8.00 z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego zapraszam dzieci, młodzież, nauczycieli, katechetów i rodziców na mszę świętą.
 Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przygotowały nasz kościół do świętowania parafialnych dożynek. Dziękuję paniom za piękną dekorację dożynkową. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego festynu: panu Jankowi za przygotowanie dmuchańców i zorganizowanie zabaw i gier dla dzieci. Pani Dorocie za spotkanie muzyczne, pani Ani za zabawę z dziećmi przy klockach LEGO. Dziękuję przyjaciołom ze Starej Chaty i Gostyńca za ciepłe dania, paniom gospodyniom za podzielenie się swoimi słodkimi wypiekami i pomoc przy poczęstunku, strażakom za prezentacje wozu strażackiego i nowoczesnego sprzętu.
 Dziękuję też za wszystkie złożone ofiary przeznaczone na sfinansowanie rekolekcji i wakacyjnego wypoczynku dla Dzieci Maryi, Ministrantów i Młodzieży.
 W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Zapraszam do udziału w Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Okazja do spowiedzi świętej jest 15 minut przed każdą mszą świętą.
 W I czwartek o 7.30 zapraszam do modlitwy różańcowej wspólnotę Apostolstwa Dobrej Śmierci.
 Powstaje nowa Róża Różańcowa św. Marty. Osoby, które pragną należeć do tej grupy modlitewnej, prosimy o kontakt w zakrystii albo z panią Apolonią Kempa.
 W piątek o 18.00 zapraszam na mszę św. dzieci i młodzież naszej parafii. Okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży będzie od 17.00. W czasie mszy świętej będzie poświęcenie przyborów szkolnych i tornistrów uczniów klas pierwszych.
 W sobotę o 9.00 zapraszam na spotkanie ministrantów i nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. Dzieci Maryi zapraszam na spotkanie o 10.00.
 W sobotę na 18.00 zapraszam wszystkich pielgrzymów z Jasnej Góry na spotkanie popielgrzymkowe przy naszej altanie za kościołem. Zapraszam też do wspólnego dziękczynienia w sobotę o 17.00 na mszy świętej.
 W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii zespół „Czeremszyna” z Ukrainy, który będzie śpiewał i modlił się z nami na Eucharystii. Po mszach świętych będzie też możliwość złożenia ofiary na pomoc dla dzieci i rodzin z Ukrainy.
 Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny UŚ.
 Z inicjatywy parafian należących do Klubu Seniora przy Domu Kultury w Gostyni została ustawiona ławeczka przy grocie Matki Bożej. Dziękujemy i zapraszamy do modlitwy przy grocie.
 Codziennie po mszy świętej można zamawiać intencje na ten rok. Intencje można zamawiać telefonicznie i w kancelarii parafialnej. Zachęcam do lektury prasy religijnej jest Gość Niedzielny i nowy numer Małego Gościa. Na rozpoczynający się nowy tydzień niech Bóg obdarzy nas Swoim Błogosławieństwem i pokojem. Szczęść Boże.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, siedziba: 43-176 Gostyń, ul. Rybnicka 175.